ذی نفعان رکود یا افزایش قیمت میلگرد/ چه کسانی از افزایش قیمت میلگرد سود می برند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»،  در بالا و پایین شدن های قیمتی، معمولا کسانی که به عنوان سرمایه گذار در بازار فعال هستند، با دقت بیشتری نوسانات را دنبال می کنند. یکی از بازارهایی که برای حفظ سرمایه یا کسب سود انتخاب می شود، محصولات فولادی همچون میلگرد است.

تفاوت چنین بازارهایی، این است که معمولا در کنار سرمایه گذاران، مصرف کنندگان واقعی هم حضور دارند؛ کسانی که احتمالا پروژه هایی در حال اجرا دارند یا قصد شروع آن را دارند. قطعا این دسته با کاهش قیمت ها راضی تر خواهند بود.

اما نقطه اشتراک هر دو دسته، این است که به دنبال دانستن قیمت میلگرد آجدار به صورت لحظه ای و آنلاین هستند. برای اطلاع از این موضوع، منابع مختلفی در دسترس است؛ البته پیشنهاد می کنیم برای به دست آوردن قیمت لحظه ای آهن آلات، از سایت یا کانال اصفهان آهن استفاده کنید.

تاثیر رکود بازار میلگرد روی تولید کنندگان و برج سازان

ماه هاست که صنعت فولاد کشور در رکود به سر می برد. بخشی از این رکود، به وضعیت بازارهای موازی همچون دلار و طلا ربط دارد. البته نباید مشکلاتی را که از خارج برای این صنعت ایجاد شده، نادیده گرفت. کمبود انرژی و قطعی های برق، تصمیمات سیاسی و اقتصادی دولت و تورم نمونه هایی از این دست انداز ها هستند.

ذی نفعان رکود یا افزایش قیمت میلگرد

با وجود تمام این مشکلات، صنعت فولاد کشور توانسته در زمینه تولید محصول، عملکرد مثبتی را ثبت کنند و میزان تولید را بالاتر ببرند. افزایش عرضه و نبود تقاضا موجب شده تا قیمت محصولات فولادی در رکود به سر ببرد. اما تاثیر این اتفاق بر تصمیم مجریان پروژه چیست؟

در حال حاضر، اکثر مجریان و معماران در حال رصد بازار برای مشخص شدن روند قیمت ها هستند. علاوه بر این موضوع، باید عدم اجرای پروژه های بزرگ در سطح کلان را نیز اضافه کرد. دولت سیزدهم تلاش کرد تا از طریق طرح ملی مسکن، رونق را به این بازار برگرداند. اما با اجرای ناقص آن، دستاورد چندانی حاصل نشد.

همه این رخدادها، موجب شدند تا بازار میلگرد و مقاطع فولادی به رکود خود ادامه دهد. البته صنعت فولاد به اخبار سیاسی و اقتصادی در مورد بهبود روابط با همسایگان یا احتمال احیای برجام چشم دوخته تا بتواند روند قیمتی خود را مشخص کند. به همین دلیل، سازندگان هم دست نگه داشته اند تا نتیجه نهایی این اتفاقات و تاثیر آن بر قیمت میلگرد را مشاهده کنند.

 

سرمایه گذاری روی بازار میلگرد با احتکار

همان طور که گفته شد، افرادی که در بازار آهن به خرید و فروش اقدام می کنند، دو دید متفاوت دارند. دسته اول، سازندگانی هستند که به کاهش قیمت ها چشم دوخته اند و گروه دوم، سرمایه گذارانی هستند که به دنبال بالا رفتن قیمت و سود بیشتر هستند. اما سوال اساسی اینجاست؛ سرمایه گذاری روی قیمت میلگرد آری یا خیر؟ آیا میلگرد و آهن، کالای خوبی برای سرمایه گذاری است؟

در یک اقتصاد سالم، سرمایه گذاری روی کالاهای مصرفی همچون آهن، چندان رایج نیست و نقدینگی به سمت طلا و … می رود. اما در کشور ما، خرید محصولات فولادی با هدف سود می تواند راهکار خوبی برای حفظ ارزش پول یا کسب سود باشد.

البته گاهی فعالیت های این چنینی، به احتکار و عدم عرضه کالا به بازار منجر می شود. احتکار آفت اقتصاد کشور است و باید تصمیمات کلان اقتصادی به سمتی بروند که سرمایه گذاران به چنین فعالیت هایی اقدام نکنند. به هر حال، سرمایه گذاری روی میلگرد هم می تواند راهی برای کسب سود باشد؛ حتی اگر فعالیت اقتصادی سازنده ای نباشد.

 

قیمت میلگرد و نوسانات آن با بازار چه می کند؟

از آن جایی که تولیدات صنعت فولاد همچون میلگرد و تیرآهن در ساخت و سازها و اجرای پروژه های عمرانی نقش موثری دارند، به همین دلیل، قیمت این محصولات نقش بسزایی در بهای تمام شده پروژه دارد. معمولا با کاهش نرخ میلگرد، تقاضا برای خرید افزایش می یابد. اما خلاف این جریان نیز صادق است.

البته طی نیمه اول سال 1402، بیشتر جریان عرضه و تقاضا بوده که روند قیمتی میلگرد را دستخوش تغییر کرده است. به نحوی که به علت پایین بودن نرخ تقاضا، قیمت این محصولات نیز ثبات بوده اند.

خرید میلگرد با بهترین قیمت از اصفهان آهن

تا اینجا، بررسی کوتاهی از وضعیت بازار فولاد و روند قیمتی آن داشتیم. شاید در شرایط فعلی بازار، خریدار قدرتمندی حضور نداشته باشد. اما همچنان سازندگان خرد فعالیت خود را ادامه می دهند. ضمنا دسته دیگری به قصد سرمایه گذاری یا صادرات، پول خود را به این بازار وارد می کنند.

این دسته از افراد برای داشتن یک خرید به صرفه و با قیمت مناسب، می توانند از وبسایت اصفهان آهن استفاده کنند. خریداران با این روش، به قیمت میلگرد صادراتی یا محصول موجود در بازارهای داخلی دسترسی دارند. نکته حائز اهمیت، صحت قیمت های ذکر شده است. نرخ های اعلامی در سایت اصفهان آهن، طبق قیمت کارخانه درج می شود.

پس اگر قصد خرید میلگرد را دارید، می توانید پس از اطلاع از قیمت روز محصول، بار مورد نیاز خود را به صورت تلفنی یا آنلاین سفارش دهید.

انتهای رپورتاژ آگهی/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=268611
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

1 دیدگاه