ادامه فعالیت بازرگانان ایرانی در دبی با وجود افزایش فشارها

ميهن صنعت : صرافی ها در امارات نیز از تعامل با "ریال" ایران خودداری می کنند و بسیاری از آنها نمی توانند پول هایی را به ایران یا دیگر کشورهای جهان بفرستند یا دریافت کنند. این صرافی ها از کاهش ارزش ریال نگرانی دارند.


به گزارش ميهن صنعت، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی به بررسی داد و ستد ایرانیان در امارات و مشکلات آنها پرداخت.

به گزارش عصر ایران، در این گزارش آمده است: ایرانی های مقیم دبی با وجود خودداری صرافی ها از تعامل با آنها اما همچنان شیوه هایی برای مبادله و جابجایی پول از امارات به سراسر جهان برای ایرانی های مقیم دبی وجود دارد.

در دبی و دیگر شهرهای امارات، بانک های فعال در این کشور از داد و ستد با شهروندان و شرکت های ایرانی خودداری می کنند.

صرافی ها در امارات نیز از تعامل با "ریال" ایران خودداری می کنند و بسیاری از آنها نمی توانند پول هایی را به ایران یا دیگر کشورهای جهان بفرستند یا دریافت کنند. این صرافی ها از کاهش ارزش ریال نگرانی دارند.

البته همچنان سرویس "ویسترنی یونیون" وجود دارد که ایرانی ها می توانند با لحاظ کردن شرایطی از این طریق به سراسر جهان پول بفرستند و دریافت کنند.

این سرویس در ایران شعبه ندارد و تنها افراد حقیقی می توانند از آن برای واریز مبالغ محدود (هفته ای  پنج هزار دلار ) استفاده کنند.

منابع آگاه گفته اند که بانک مرکزی امارات به طور جدی بر تعاملات مالی بانک های این کشور با طرف های ایرانی نظارت و با تعاملات برخلاف بخشنامه های دولتی ، به شدت برخورد می کند . این در حالی است که برخی شرکت های صرافی در امارات به دور از کانال های رسمی و از طریق شبکه غیررسمی به جابجایی و انتقال پول می پردازند.

یک مقام مسئول در یکی از شرکت های بزرگ صرافی در امارات هم در این باره می گوید: اگر مشخص شود که مشتری ما ایرانی است از او عذرخواهی می کنیم و به او می گوییم که نمی توانیم خواسته وی را برآورده کنیم. بسیاری از ایرانی ها با این اقدامات آشنا هستند.

امارات از جمله کشورهایی بود که در پس از صدور قطعنامه تحریم ایران در شورای امنیت و آمریکا، به سرعت خود را با این تحریم ها منطبق کرد.

بانک مرکزی و بانک های اماراتی به دلیل تحریم های سازمان ملل متحد و تحریم های یکجانبه آمریکا علیه تهران، روابط خود را با 17 بانک ایرانی قطع کرده اند. از جمله این بانک ها می توان به بانک صادرات و ملی اشاره کرد که در امارات شعبه دارند.

بیمه نیز از دیگر مشکلات بازرگانان ایرانی در امارات است. بسیاری از شرکت های بیمه از ارائه خدمات بیمه به انتقال کالا از امارات به ایران خودداری می کنند.

هم اکنون حدود هشت هزار شرکت ایرانی در امارات حضور دارند که به صورت ویژه در بخش مواد غذایی ، مواد خام، آهن، فولاد ، اکترونیک، تایر،لوازم خانگی  و دیگر کالاها و خدمات فعالیت می کنند.

شورای بازرگانان ایرانی در دبی نیز گفته است که اگر شرایط در دبی به همین وضعیت باقی بماند بسیاری از شرکت های ایرانی مجبور می شوند فعالیت خود را متوقف کنند. این وضعیت باعث شده تاکنون بیش از 100 بازرگان ایرانی در دبی ورشکسته شوند.

حجم بازرگانی میان امارات و ایران سه سال پیش 12 میلیارد دلار بود اما در سال 2010 این حجم به رقم هفت تا هشت میلیارد دلار رسید که نشان دهنده کاهش حدود 40 درصدی است. این کاهش همچنان ادامه دارد.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1906
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه