ارزش واقعی خودرو رانا چند است؟

هفته نامه دنیای خودرو در جدیدترین شماره خود گفتگویی با بابایی مدیرفروش و بازاریابی ایران خودرو انجام داده است، که خواندن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش « ميهن صنعت »  به نقل از جام نیوز، رانا دومین برند ملی ایران خودرو در حالی هفته گذشته پیش فروش شد که این پیش فروش دو پرسش مهم را برای مشتریان به جا گذاشت، یکی قیمت نهایی رانا و دیگری زمان دقیق تحویل آن. این دو پرسش ابهامات خاص خود را به همراه داشت و حتی سبب شود سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به ماجرا ورود پیدا کند. ایران خودرویی ها برای پیش فروش رانا مبلغی معادل 10 میلیون تومان از ثبت نام کنندگان دریافت کرده و وعده دادند که راناهای پیش فروش شده را به ترتیب اولویت ثبت نام، طی شش ماه دوم سال جاری تحویل خواهند داد، اما اینکه چه دقیقا روزی و با چه قیمتی، ظاهرا هنوز جز اسرار است. از همین رو این هفته به سراغ مدیر فروش و بازاریابی خوش مشرب ایران خودرو رفتیم تا از زبان وی ابهامات رانا را بشنویم. عبدالله بابایی که مدت چندان زیادی از مدیریت وی در فروش و بازاریابی ایران خودرو نمی گذرد، با اشاره به اینکه 18 هزار رانا پیش فروش شده، تاکید می کند که تعیین قیمت نهایی رانا بستگی به شرایط تولید این خودرو دارد و چون هزینه های تولید متغییر است، ایران خوردو نمی تواند الان بگوید قیمت رانا چقدر می شود. به گفته وی، درست است که ایران خودرو تاریخ دقیقی برای تحویل رانا نگذاشته و نگفته چه روزی آن را تحویل می دهد، اما شرایطی را گذاشته که در هر حال مشتری منتفع شود و از همین رو سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز در این مورد قانع شده است. مدیر فروش و بازاریابی ایران خودرو همچنین در ادامه تاکید می کند که این شرکت برنامه ای تکاملی برای رانا در نظر دارد، یعنی تولید این محصول را طبق برنامه ریزی انجام شده توسعه و تکامل خواهد داد.

*******

از پیش فروش رانا چه خبر؟ بالاخره چند دستگاه از این خودرو را پیش فروش کردید؟

تا جایی که در جریان هستم، حدود 18 هزار دستگاه رانا در هفته گذشته پیش فروش شد ه است.

-اما قرار بود تا 20 هزار دستگاه پیش فروش کنید؟

بله، ولی بنا به دلایلی تصمیم گرفتیم پیش فروش را در همان 18 هزار دستگاه متوقف کنیم.

-چه دلایلی؟

حالا بماند.

-محرمانه است؟

بله!

-نکند به خاطر اینکه توان تولید رانا محدود است، به پیش فروش 18 هزار دستگاه از این خودرو رضایت داده اید؟

البته طبعا ما نخواستیم بیشتر از توان تولیدمان رانا را پیش فروش کنیم، ولی برای ان دو هزار دستگاه که پیش فروش نکردیم، برنامه دیگری داریم.

-خب بگویید چه برنامه ای؟

بماند، به زودی مشخص می شود.

-تکلیف قیمت رانا چه شد؟ با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر سر این موضوع به توافق رسیدید؟

خیر توافقی انجام ندادیم.

-پس هنوز قیمت رانا مشخص نیست؟

هنوز نه!

-خب مشتریان تا چه زمانی باید برای تعیین قیمت نهایی رانا صبر کنند؟

تعیین قیمت نهایی رانا بستگی به شرایط تولید این خودرو دارد و چون هزینه های تولید متغییر است، ما نمی توانیم الان بگوییم قیمت رانا چقدر می شود.

-یعنی تا کی؟

احتمالا تا زمانی که تحویل خودروها اغاز شود.

-مهر ماه؟

بله، ما تعهد داریم تحویل راناهای ثبت نامی را از مهر ماه آغاز کنیم و تا ان زمان قیمت این خودرو مشخص خواهد شد.

-شما گفته بودید قیمت رانا کمتر از 16 میلیون تومان به دست مشتریان می رسد، روی حرفتان هستید هنوز؟

حرف ما همان حرف مدیریت ارشد ایران خودرو است.

-حرف مدیریت ارشد ایران خودرو چیست؟ بالاخره مشتریان باید بدانند رانا چقدر می ارزد.

از دید مدیریت ارشد ایران خودرو، رانا در قیمت پایه زیر 15 میلیون تومان قیمت خواهد داشت و در مدل آپشن دار نیز زیر 16 میلیون تومان.

-حالا به هر حال روی حرفتان می مانید؟

بله.

البته همه چیز بستگی به برنامه تولید دارد و هرچه تولید رونق بگیرد، اوضاع قیمت بهتر خواهد شد.

-الان روند تولید چطور است؟

تولید را شروع کرده ایم و امیدواریم طبق برنامه پیش برویم. البته شاید ظرفیت تولید رانا بیش از میزان پیش فروش ما باشد، ولی ما تصمیم گرفتیم هر وقت توان تولیدمان عملیاتی شد، پیش فروش را افزایش بدهیم.

-پس ممکن است دوباره رانا را پیش فروش کنید، نه؟

اگر شرایط تولید مناسب باشد، باز هم برای پیش فروش رانا مجوز کسب خواهیم کرد.

-یادم هست مدیرفروش پیشین ایران خودرو تاکید داشت که رانا را پیش فروش نمی کند و فقط از طریق فروش نقدی، آن را خواهد فروخت. با این حال شما رانا را پیش فروش کردید و این شائبه پیش آمد که ایران خودرو خواسته از این راه تامین نقدینگی کند.

خب چه اشکالی دارد تامین نقدینگی انجام داده باشیم. روشی که ما در نظر گرفته ایم، قبلا هم بوده، یعنی همان که معمولا 50 درصد قیمت خودرو برای پیش فروش در نظر گرفته می شود.

-اما شما بیش از 50 درصد قیمت رانا را برای ودیعه پیش فروش در نظر گرفتید و 10 میلیون تومان از مشتریان اخذ کردید.

بله، قبول دارم، منتها شرایط مناسبی گذاشتیم و به نظرم رانا برای مشتریان جذاب است.

-اتفاقا روی این "شرایط" که می گویید، بحث است.

چه بحثی؟

-مثلا اینکه اعلام کرده اید رانا را در مهر تحویل می دهید، اما نگفته اید چه روزی! این یعنی مشتریان ممکن است تا یک ماه سرگردان بمانند.

درست که ما تاریخ دقیقی برای تحویل رانا نگذاشته ایم و نگفته ایم چه روزی آن را تحویل می دهیم، اما شرایطی را گذاشته ایم که در هر حال مشتری منتفع شود.

-کدام شرایط؟

منظورم سود روزشمار است. وقتی ما به مشتریان سود روزشمار می دهیم، دیگر خیلی فرقی نمی کند در طول یک ماه، کدام روز خودرو را تحویل بدهیم، چون در نهایت مشتری به صورت روزشمار سود می برد.

-اما سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که ایران خودرو باید تاریخ دقیق تحویل رانا را مشخص کند. با این سازمان چه کردید؟

توافق لازم در این مورد انجام شد.

-یعنی سازمان حمایت را قانع کردید؟

همین طور است. به آنها گفتیم ایران خودرو سود روزشمار به مشتریان می دهد، بنابراین تا هر زمانی که رانا تحویل شان شود، سود می برند. سودی که ما به مشتریان رانا می دهیم از سود بانکی هم بیشتر است و این برای آنها جذابیت دارد. این را هم در نظر بگیرید که ما می توانستیم پول کمتری بگیریم و در نتیجه سود کمتری هم بدهیم، ولی این کار را نکردیم. البته قبول می کنم که با پیش فروش رانا کمک خوبی به نقدینگی ایران خودرو شده است.

-رانا به نوعی جا پای سمند گذاشته است. فکر می کنید این موفق تر باشد یا آن؟

رانا جایگاه و بازار خاص خودش را دارد و سمند هم جایگاه و بازار مخصوص خودش را.

به نظرم نمی توان گفت که رانا از سمند موفق تر می شود یا سمند از رانا.

-به بازار اشاره کردید. می خواهم بدانم ایران خودرو برای صادرات رانا چه برنامه ای دارد؟

از معاون صادرات بپرسید.

-شما هم دیرفروش هستید، قطعا یک چیزهایی در این مورد می دانید.

خب طبعا ایران خودرو برای صادرات رانا برنامه دارد، اما اینکه چه برنامه ای، باید معاون صادرات پاسخ آن را بدهد.

-در مورد توسعه رانا چطور؟ آیا ایران خودرو همان طور که مدل های مختلفی از سمند را تولید کردف رانا را نیز در انواع متفاوت به تولید می رساند؟

قطعا رانا را توسعه خواهیم داد، چون مشتریان به دنبال اپشن های جدید در رانا نیز خواهند بود. اصلا بد نیست بدانید که ایران خودرو برنامه ای تکاملی برای رانا در نظر دارد، یعنی تولید این محصول را طبق برنامه ریزی انجام شده توسعه و تکامل خواهد داد.

-با اوضاعی که هم اکنون وجود دارد، ممکن است به این زودی ها رانا از روش فروش نقدی به مشتریان عرضه شود؟

اگر بتوانیم مازاد بر تعهداتی که در پیش فروش رانا ایجاد کرده ایم، تولید داشته باشیم، این خودرو را فروش نقدی خواهیم کرد. در حال حاضر تولید رانا را آغاز کرده ایم و به دنبال شماره گذاری آن هستیم.

-شماره گذاری و دوباره آغاز داستان با پلیس، نه؟

نه نه، این طور نیست. ما داستانی با پلیس نداریم و اتفاقا آنها همکاری خوبی با ایران خودرو دارند و فکر نمی کنم مشکلی بر سر راه شماره گذاری رانا باشد.

-یکی از نگرانی هایی که در مورد رانا وجود دارد، قیمت آن در بازار است. برخی معتقدند با توجه به وضعیت تولید رانا و جذابیت آن برای مشتریان، قیمت این محصول در بازار بسیار بالا خواهد رفت. نظر شما چیست؟ آیا ایران خودرو می تواند بازار رانا را کنترل کند؟

ما یک ظرفیت تقاضا داریم و یک بحث به نام محدودیت تولید، اما همه سعی مان را می کنیم که تولید را افزایش بدهیم تا بازار رانا متعادل باشد. با این حال باید در نظر داشت که همه چیز دست ایران خودرو نیست و باید سایر شرایط را نیز سنجید.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1248
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه