استفاده از انرژی خورشیدی در صنعت خودرو سازی کشور

ميهن صنعت : چهارمین نمایشگاه نوآوری های کارکنان گروه صنعتی ایران خودرو به منظور ارایه دستاوردهای نظام پیشنهادها و قدردانی از نوآوران این گروه صنعتی، روزهای نهم و دهم خرداد در شرکت ساپکو برگزار شد.

به گزارش  «ميهن صنعت » به نقل از ایکوپرس، در این نمایشگاه 23 غرفه ازمعاونت ها و واحدهای مختلف شرکت ایران خودرو و شرکت های وابسته به گروه صنعتی شامل ایران خودرو دیزل، ساپکو، تام، قالب های صنعتی، قالب های پیشرفته، مراکز علمی کاربردی وایسیکو، دستاوردهای خود در حوزه های گوناگون را به نمایش گذاشتند.

در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه، قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران عامل و ارشد ایران خودرو و شرکت های تابعه، مدیران سایر خودروسازان کشور، کارشناسان و نوآوران ایران خودرو حضور داشتند.

در این مراسم، مسوولان، بعد از افتتاح نمایشگاه و آشنایی با دستاوردهای نوآوری در گروه صنعتی ایران خودرو، در سالن اجتماعات حاضر شده و سخنرانی ها و گزارش هایی را برای شرکت کنندگان ایراد کردند.

نقش ایران خودرو در اقتصاد کشور

دوستعلی قائم مقام وزیر تعاون رفاه و کار درمراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه نوآوری های کارکنان ایران خودرو در سخنانی ضمن تاکید بر بهره گیری از قرآن در زمینه تولید ملی، ایران خودرو را دارای نقش ارزشمند در اقتصاد کشور دانست و افزود: این گروه صنعتی در بکارگیری نیرو های نجبه دانشگاهی در صنعت سر آمد می باشد .

وی از مدیریت و کارکنان ایران خودرو خواست با بهره گیری از آموزه های قرآنی و دقت نظر، در تحقق اهداف سند چشم اندازایران 1404 کوشا باشند.

معاون وزیر، استقلال اقتصادی را منشاء استقلال سیاسی و توسعه پایدار را ضرورتی برای ایران عنوان و از مدیریت ایران خودرو برای تلاش در این مسیر تشکر کرد.

بهره گیری از انرژی خورشیدی در صنعت خودروسازی

دکتر داوود فدایی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیرو رئیس انجمن صنایع خورشیدی ایران، دراین مراسم نیز برخورداری از نور خورشید را یک ثروت برای ایران دانست و خواستار بهره گیری از آن در تامین انرژی مورد نیاز فرایندهای تولید خودرو شد.

وی با اشاره به پایان پذیری ذخایر سوخت فسیلی، گفت: قیمت این سوخت ها رو به افزایش نهاده و با توجه به رشد جمعیت و شتاب کشورهای در حال توسعه در راه صنعتی شدن، باید از منابع تجدید پذیر استفاده کنیم.

این استاد دانشگاه از وابستگی صنعت به انرژی خورشیدی در سال های 2050 تا 2100 خبر داد و گفت: در ایران بیش از 2100 تا 2300 کیلووات ساعت در هر متر مربع خورشید می تابد و این میزان در منطقه ای که ایران خودرو واقع شده، بین 4500 تا 5200 وات ساعت است.

فدایی استفاده از انرژی خورشید در اتاق های رنگ به عنوان هواخشک و گرم و روشنایی سالن های تولید را از جمله کاربردهای این انرژی در خودروسازی ذکر کرد و گفت: آب مورد نیاز برای شست و شو تا 40 درجه سانتی گراد در تهران بیش از 11 ماه در سال با کمترین هزینه قابل تامین است.

وی خواستار نصب پانل های خورشیدی روی سطح سالن های تولیدی و دیوارهای رو به جنوب سوله ها برای استفاده از گرمای خورشید در سیستم های تهویه سالن ها شد و گفت: با ورود چین به مقوله انرژی خورشیدی، هزینه بهره گیری از آن از 11 یورو به چند سنت برای هر وات کاهش یافته است.

رئیس انجمن صنایع خورشیدی ایران، آودی، بنز و فولکس واگن را از جمله شرکت های خودروسازی نام برد که از انرژی خورشید استفاده می کنند و استفاده از دیش های جاذب انرژی خورشیدی را از روش های جدید در این صنعت ذکر کرد.

فدایی افزود: این دیش ها از هشت ساعت تابش آفتاب، 80 کیلووات ساعت برق تولید می کند که برای خودروسازی ما مناسب است.

85درصد مشارکت کارکنان در سال 90

احمد بذلی معاون راهبردی و توسعه سرمایه های انسانی ایران خودرو دیگر سخنران مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه نوآوری های ایران خودرو بود که با اشاره به شرایط متحول و رقابتی جهانی، ادامه حیات سازمان ها مستلزم مدیریت خاص هزاره سوم است و گفت: دراین راه خلاقیت و نوآوری باید سرلوحه کار باشد.

وی استفاده از توان و ظرفیت های موجود کارآفرینی و اشتغال را مهم ترین راه رسیدن به رشد اقتصادی دانست و گفت: پژوهش باید برای تولید ارزش افزوده در حوزه های گوناگون باشد تا فاصله ما با کشورهای توسعه یافته در بهره گیری از نوآوری ها کاهش یابد.

معاون راهبری و توسعه سر مایه های انسانی ایران خودرو با بیان این که نظام مشارکت در گروه صنعتی ایران خودرو از سال 75 شکل گرفت، اظهار داشت: از آن زمان تا سال 80 فرهنگ سازی و آموزش کارکنان انجام شد که نتیجه آن ایجاد فضای مشارکت و ایجاد 15 کمیته پیشنهادها بود.

وی سال های 81 تا 87 را دوره رشد نظام پیشنهادها و مشارکت فراگیر کارکنان دانست که افزایش تعداد کمیته ها به 45 کمیته و ایجاد زیرساخت های سیستمی و مکانیزه را در بر داشت.

بذلی سال 88 را شروع دوره بلوغ نظام پیشنهادها در سایه رهنمودهای مدیر یت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو در این خصوص ذکر کرد که، نظام های مشارکتی باید در پی دست یابی به جهش کیفیت، کاهش هزینه، ارتقای سلامت، ارگونومی و بهبود شرایط کار، کاهش قیمت در زنجیره مواد و قطعات و افزایش فروش و صادرات باشد.

معاون راهبری و توسعه سر مایه های انسانی ایران خودرو، عارضه یابی نظام پیشنهادها، توانمندسازی دست اندرکاران، هم سویی با سایر راهبردهای سازمان، شکل گیری کانون نام آوران، شناسایی پیشنهاددهندگان و گروه های کاری نمونه و طراحی بسته های حمایتی ویژه را از جمله اقداماتی دانست که موجب شد ایران خودرو در 88 به بالاترین نشان ملی یعنی تندیس سیمین در زمینه نظام مشارکتی دست یابد.

وی سال های 90 تا 93 را فاز تعالی و توسعه مشارکت و ایجاد زیرساخت در زنجیره ارزش ساز گروه صنعتی ایران خودرو خواند که ایده های کارکنان، مشتریان، تامین کنندگان و سایر ذی نفعان در تحقق اهداف گروه به کار گرفته می شود.

بذلی نرخ مشارکت کارکنان ایران خودرو در سال 90 را 85 درصد و تعداد پیشنهادهای بهبود کیفیت را 5662 مورد، پیشنهادهای کاهش هزینه را 26 هزار و 959 مورد و پیشنهادهای حوزه ارگونومی را 2150 مورد ذکر کرد و گفت: سرانه پیشنهاد در سال 88 در ایران خودرو 5/2 واجرای پیشنهاد یک بوده است.

وی افزود: در سال 88 در بین 10 پروژه نمونه استانی شش مورد، در سال 89 در بین 13 پروژه استانی شش مورد، در سال 90 از بین 15 پروژه نمونه استان تهران هفت مورد متعلق به ایران خودرو بوده است.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1187
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه