بالاخره بنزین 1000 تومانی می آید

رئیس جمهور در یکصدمین سفر استانی هیئت دولت در استان خراسان رضوی با وجود تکذیب افزایش قیمت بنزین به لیتری 2000 هزار تومان اما به طور تلویحی بنزین 1000 تومانی را تایید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«میهن صنعت »به نقل از مهر، همزمان با داغ شدن تنور گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت جدید حامل‌های مختلف انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، سناریوی نهایی نحوه عرضه و قیمت بنزین به عنوان پر طرفدارترین حامل انرژی کشور در فاز دوم اجرای این جراحی اقتصادی آخرین مراحل کارشناسی و مطالعاتی خود را در دولت پشت سر می‌گذارد.
 
پیگیری‌های مهر حاکی از آن است که در هفته‌های اخیر جلسات و نشست‌های متعددی بین مسئولان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ستاد هدفمندی یارانه‌ها و برخی از مسئولان اقتصادی دولت برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در حال انجام است.
 
از سوی دیگر تصمیم اخیر دولت برای حذف بنزین 100 تومانی ذخیره‌سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت هم احتمال تک نرخی شدن قیمت این فرآورده استراتژیک نفتی را قوت بخشیده است اما شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هدف از حذف بنزین 100 تومانی را پایش بیشتر سامانه هوشمند سوخت عنوان می‌کند.
 
بر این اساس از ابتدای خرداد ماه سالجاری به طور رسمی بنزین با دو نرخ نیمه یارانه‌ای 400 تومان و آزاد 700 تومانی در سطح جایگاه‌ها عرضه می‌شود که در صورت افزایش 20 درصدی بهای این فرآورده نفتی قطعا در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت بنزین آزاد به مرز یکهزار تومان در هر لیتر افزایش می‌یابد.
 
با این وجود علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اخیرا با انتقاد از برخی از سیاست‌های دولت بریا افزایش ناگهانی قیمت حامل‌های مختلف انرژی از افزایش قیمت بنزین تا سقف 2000 تومان در هر لیتر خبر داده است.
 
چند ساعت پس از این اظهار نظر بنزین رئیس مجلس، نهاد ریاست جمهوری افزایش قیمت بنزین به لیتری دو هزار تومان را تکذیب کرد و یادآور شد: دولت هیچگاه و در هیچ یک از برنامه‌های خود چنین ارقامی را در نظر نداشته است.
 
 
 
احمدی‌نژاد بنزین 1000تومانی را تلویحا تایید کرد
 
دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در یکصدمین سفر استانی هیات دولت به استان خراسان رضوی با اشاره به کاهش مصرف بنزین پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به حدود 59 میلیون لیتر در روز از عزم جزم دولت برای اجرای کارشناسی شده فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.
 
رئیس کابینه دولت دهم با تاکید بر اینکه با وجود ورود حدود سه میلیون دستگاه موتورسیکلت و خودرو به ناوگان حمل و نقل کشور اما رشد مصرف بنزین منفی بوده است، تصریح کرد: اگر هدفمند کردن یارانه‌ها نبود باید روزانه 130 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کردیم که بیش از 75 میلیون لیتر آن باید از خارج وارد می‌شد.
 
وی همچنین در واکنش به اعلام افزایش قیمت بنزین به 2 هزار تومان، تاکید کرد: " گفته‌اند که قیمت بنزین به لیتری 2 هزار تومان می‌رسد آنها با این سخنان بهانه دست اخلال ‌گران می‌دهند. این مسائل از اساس دروغ است و در واقع با این سخنان بازار به هم می‌ریزد اما در پایان برنامه حداکثر قیمت بنزین ممکن است به نصف این مقدار برسد.

پیش از این هم محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت هم با وجود تکذیب سناریوهای بنزین 1500 تا 1200 تومانی از تکذیب افزایش قیمت بنزین به لیتری یکهزار تومان در فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خودداری کرده بود.
 
عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت هم پیشتر در گفتگو با مهر از ارائه سناریوهای مختلف بنزینی به رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد: شخص رئیس جمهور تغییرات جدید بنزینی را تعیین می‌کند، ضمن اینکه افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان یکی از این سناریوهاست.
 
 
 
مجلس به بنزین 1000تومانی رضایت داد
 
غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس هفته جاری در گفتگو با مهر بهترین قیمت برای بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‎‌ها را 1000 تومان اعلام کرد و گفت: امسال سال دوم اجرای این قانون تلقی می شود از این رو بهترین قیمت برای بنزین سهمیه‌ای700 تومان و برای بنزین آزاد 1000 تومان است.
 
عباسعلی نورا عضو کمیسیون تلفیق هم هفته‌جاری با بیان اینکه با موافقت پیشنهاد 66 هزار میلیارد تومانی درآمد دولت در بودجه 91 امکان افزایش 100درصدی حاملهای انرژی وجود دارد، بیان کرده است: یعنی قیمت گازوئیل از 150 تومان به 300 تومان و قیمت بنزین از 400 به 1000 تومان قابل افزایش است.
 
به گزارش مهر، اعضای کمیسیون تلفیق هفته‌جاری اعتبار 66هزار میلیارد تومانی را برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تصویب کردند که سهم اعتبار یارانه نقدی از این میزان، 48هزار میلیارد تومان تعیین شده است.
 
از 66هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال 91 براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، حدود 10هزار میلیارد تومان از محل یارانه نان، آرد و برق، حدود 4 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض و مابقی (حدود 50 هزار میلیارد تومان) از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی تامین خواهد شد.

با تصویب اعتبارات فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی می‌شود فقط از محل اصلاح قیمت حاملهای مختلف انرژی همچون بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی، نفت سفید، نفت کوره، CNG و برق باید حدود 50 هزار میلیارد تومان درآمد کسب شود.
 
در این صورت، ظهور بنزین بیش از 1000 تومانی، گازوئیل 300 تومانی و افزایش چند برابری قیمت برق، گاز طبیعی و CNG به عنوان پرطرفدارترین حاملهای انرژی در فاز دوم هدفمندی دور از دسترس نخواهد بود.
 
گفتنی است، نخستین بار آبان ماه سال گذشته خبرگزاری مهر با انتشار گزارشی از جمع بندی دولت برای عرضه بنزین تک نرخی و عرضه بنزین 1000 تومانی در فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=894
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه