توصیه های بهداشتی برای تشخیص گوشت سالم

گوشت مرغ تازه، رنگ و بوی طبیعی داشته و پوست آن عاری از چروکیدگی است و درون بسته بندی آن خونابه یا آب منجمد شده وجود ندارد.

ميهن صنعت : سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،‌ نکاتی را درباره سلامت گوشت قرمز، مرغ و ماهی عنوان کرد و گفت: به هیچ وجه نباید از حرارت یا آب گرم برای ذوب کردن گوشت منجمد استفاده کرد.

به گزارش مهر، دکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه اصول صحیح نگهداری مواد غذایی و آگاهی داشتن در این زمینه، بهترین روش برای کاهش بیماریهاست، ‌اظهار داشت: گوشت از جمله مواد غذایی است که سریع فاسد می شود و سرعت و شدت فاسد شدن آن بستگی به گرما، هوای مرطوب و آلودگی گوشت دارد و بهترین وسیله نگهداری گوشت، سرما است.

وی افزود: گوشت سالم باید رنگ طبیعی داشته ، بوی بد ندهد، سطح آن لیز و مرطوب نباشد، قبل از سفارش چرخ نشده باشد و دارای مهر کشتارگاه باشد همچنین افراد باید از خرد کردن گوشت قبل از شستن پرهیز کنند و در غیر این صورت امکان انتقال آلودگی احتمالی به عمق گوشت وجود دارد.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: به هیچ وجه نباید از حرارت یا آب گرم برای ذوب کردن گوشت منجمد استفاده کرد بلکه باید برای خارج کردن گوشت از حالت یخ زده آن را شب قبل در یخچال بگذارند.

وی در خصوص سالم بودن گوشت مرغ عنوان کرد: گوشت مرغ تازه، رنگ و بوی طبیعی داشته و پوست آن عاری از چروکیدگی است و درون بسته بندی آن خونابه یا آب منجمد شده وجود ندارد.

عبداللهی اضافه کرد: گوشت مرغ فاسد، تیره، پرخون و کبود است و در اثر نگهداری در شرایط نامناسب به تدریج خاکستری و گاهی سبز روشن می شود که در این حالت باید از مصرف آن جدا خودداری کرد.

وی خاطرنشان کرد: ماهی سالم نیز باید دارای بوی طبیعی و ظاهری درخشنده و شفاف باشد و آبشش آن قرمز روشن و عاری از ماده لزج است همچنین ماهی فاسد شده پوستی کدر و تیره رنگ و بدون درخشندگی دارد، چشمانی کاملا گود رفته دارد و عضلات آن شل و در اثر فشار دادن انگشت روی عضله،‌ فرورفتگی ایجاد می شود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=766
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه