باید انتظار شوک جدید قیمتی را در بازار خودروهای وارداتی داشته باشیم

دلالان در کمین بازار خودروهای وارداتی

در صورت اعمال تغییرات جدید در لیست ثبت سفارش خودروهای وارداتی و تحریم و ممنوعیت واردات خودروهای مربوط به شرکت‌های كیا، هیوندا، بی.ام.و، پورشه، بنز، مازراتی و تویوتا به کشور باید انتظار شوک جدید قیمتی را در بازار این خودروها داشته باشیم.

به گزارش میهن صنعت به نقل از پرشین خودرو ، یک کار‌شناس صنعت خودرو با بیان این مطلب گفت: چندی است اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهایی نظیر تویوتا، هیوندای و کیا به بازار کشور شنیده می شود که در صورت تایید و اجرای محدودیت‌های جدید در واردات خودرو، می توان گفت که بازار خودروهای وارداتی از کنترل خارج شده و به طور کامل به دست دلالان می افتد و این افراد تنها کسانی هستند که از این امر نهایت استفاده را خواهند کرد.
فربد زاوه اظهار داشت: بازار خودروهای وارداتی پس از نوسانات شدید نرخ ارز در سال گذشته می رفت تا دوباره خود را احیا کرده و قیمت ها در این بازار سر و سامانی پیدا کند که درصورت صحت این اخبار نه تنها نمی‌توان افزایش قیمت‌های رخ داده طی چند ماه اخیر را کنترل کرد بلکه شوک قیمتی دیگری به بازار خودروهای خارجی وارد می‌شود.
زاوه گفت: بر اساس اخباری که شنیده می شود ثبت سفارش برندهایی نظیر هیوندا، کیا، تویوتا، مازراتی و پورشه متوقف شده و تنها نام ۹ مدل بنز در لیست کنونی ثبت سفارش باقی مانده است که بنز جزو خودروهای کاملا لوکس محسوب شده و افراد محدودی قدرت خرید این خودرو را دارند.
این کارشناس با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودروهای وارداتی در سیطره خودروهای کره ای است، ادامه داد: اگر این روند در ثبت سفارش واردات خودرو تثبیت شود، بازار خودرو کشور آشفته شده و قیمت‌ها به شدت افزایش خواهد یافت.
امروز قرار است فهرست کلی خودروهای مجاز وارداتی، جهت ثبت سفارش در سال جدید، از سوی اداره کل ماشین سازی و قوای محرکه وزارت صنعت و معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام شود.
طبق روال هر سال، اداره کل ماشین سازی و قوای محرکه با بررسی تقاضای واردکنندگان مبنی بر ورود خودروهای قابل حمل به ایران، لیست نهایی در این زمینه تهیه و به سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش ارسال می‌کند.
اداره یاد شده خودروهای وارداتی مجاز را همچون سال‌های قبل پس از دریافت تاییدیه‌هایی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و نیز داشتن نمایندگی معتبردر ایران به منظور ارائه خدمات پس از فروش، به صورت فهرست به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام تا ثبت سفارش آنها امکان‌پذیر باشد.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=584
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه