“رانا” گرفتار دلال بازی شد

ميهن صنعت : دومين محصول ملي ايران خودرو كه يك بار در سال 1387 رونمايي شده بود، سرانجام پس از كش و قوس هاي فراوان قرار شده كه از پاييز امسال مهمان خيابان ها شود.


دومين محصول ملي ايران خودرو كه يك بار در سال 1387 رونمايي شده بود، سرانجام پس از كش و قوس هاي فراوان قرار شده كه از پاييز امسال مهمان خيابان ها شود.

عرضه خودروهاي جديد در ايران همواره با حاشيه روبه رو بوده است. از داستان پرفراز و نشيب تندر90 گرفته تا گرفتاري هاي تيبا همه و همه نشان دهنده پتانسيل بالاي جامعه مبني برحاشيه سازي براي اين خودروهاست. و اكنون همين حاشيه ها براي رانا به عنوان دومين محصول ملي ايران خودرو به وجود آمده است.

شايد دليل اصلي ايجاد چنين مسائلي عرضه كم خودروهاي جديد توليد داخل به بازار باشد. اين كه خودروسازان ما تاكنون به طور متوسط هرچند سال يك باراقدام به عرضه خودروهاي جديد – ملي يا مونتاژي – مي كنند، به طور ناخواسته بازار داخلي را تشنه و در نتيجه مستعد بروز چنين مسائلي مي كند. آن هم بازاري كه با وجود تعرفه هاي سنگين وارداتي براي خودرو، تنوع خودروهاي موجود در آن چندان بالا نيست و مردم به ديدن محصولات جديد و روز خودروسازان جهاني در خيابان ها عادت كمتري دارند.

و اما خودرو رانا

دومين محصول ملي ايران خودرو كه يك بار در سال 1387 رونمايي شده بود، سرانجام پس از كش و قوس هاي فراوان قرار شده كه از پاييز امسال مهمان خيابان ها شود. اين خودرو كه دليل تاخير چهار ساله عرضه آن به صرفه نداشتن اقتصادي توليد ربط داده شده، سرانجام خط توليد انبوه آن در ماه خرداد افتتاح و پيش فروش تعدادي از آنها آغاز شد، ولي همان طور كه پيش بيني مي شد ظرفيت پيش فروش آن در همان روزهاي ابتدايي تكميل شد و بسياري از كساني كه قصد پيش خريد اين محصول را داشتند، از آن بازماندند.

طبق اعلام، اين خودرو قرار است در محدوده قيمتي 15 ميليون تومان وارد بازار شود و مبلغ درنظر گرفته شده براي پيش فروش آن نيز 10 ميليون تومان بود. اين كه آيا اين خودرو بتواند با همان قيمت 15 ميليون وارد بازار شود و به سرنوشت تندر90 و تيبا دچار نشود، موضوع اين بحث نيست؛ نكته اينجاست كه در فاصله كمتر از يك ماه از پيش فروش آن، در حال حاضر برگه هاي پيش فروش 10ميليون توماني اين خودرو در بازار با 3.5 تا 4 ميليون تومان گران تر خريد و فروش مي شود.

به نظر مي رسد دلالان خودرو دست به كار شده و زمينه سودجويي براي خود و امثال خود را فراهم كرده اند. دليل تكميل ظرفيت پيش از موعد هم مشخص شد. خودرويي كه قرار بود با قيمتي كمتر از پژو 206 عرضه شود، در حال حاضر اسير باندبازي عده اي دلال شده و قيمت آن در بازار توسط همين افراد در حال تعيين شدن است. پر واضح است كه ادامه اين وضعيت، زمينه را براي افزايش قيمت اين خودرو با اختلاف چند ميليون توماني در بازار فراهم مي كند.

چاره كار چيست؟

ناگفته پيداست كه براي مقابله با شرايط به وجود آمده تنها راه ممكن افزايش عرضه است. شركت ايران خودرو براي جلوگيري از ادامه اين وضعيت بايد اقدام به پيش فروش دوباره اين خودرو كرده تا به تقاضاي موجود در بازار پاسخ داده و مانع از سودجويي عده اي دلال شود. مسوولان مرتبط بايد هرچه سريع تر دست به كار شده و با صدور مجوز پيش فروش دوباره اين خودرو مانع از ادامه اين روند شوند.

به طور يقين اگر از همين حالا تدابيري براي اين موضوع انديشيده نشود، قيمت 15 ميليون توماني براي اين خودرو در بازار بيشتر چيزي شبيه به رويا خواهد بود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1519
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه