میهن صنعت :

سیگار كشیدن در خودرو ممنوع شد

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با هشدار به رانندگان متخلف، از آغاز طرح ویژه برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب كردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو از امروز خبر داد.


سردار حسین رحیمی، با اعلام این خبر و با اشاره به ماده 180 قانون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی گفت: براین اساس رانندگان حق ندارند ضمن رانندگی، دخانیات استعمال كنند یا خوراكی یا آ‌شامیدنی میل كنند و استفاده از هرگونه وسایل و تجهیزات مانند تلفن همراه كه موجب انحراف ذهنی و رفتاری راننده شود ممنوع است.
وی عدم مشاهده بموقع خطر، عدم امكان عكس‌العمل بموقع و فوری از سوی راننده‌، افزایش احتمال تصادفات، حواس پرتی راننده، آلودگی محیط زیست و بدآموزی برای فرزندان را از جمله پیامدهای عدم رعایت این بند از قانون عنوان و تصریح كرد: متاسفانه موضوع خوردن و آشامیدن، سیگار كشیدن و پرتاب كردن زباله و اشیاء در حین رانندگی برای برخی رانندگان به عادت تبدیل شده است.
رییس پلیس راهور تهران با اشاره بررسی‌های پلیس راهنمایی و رانندگی در این خصوص گفت: براین اساس طرح ویژه برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب كردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو از امروز در سطح پایتخت به طور جدی اجرا می‌شود.
وی گفت: براساس قانون جدید پرتاب كردن یا ریختن ضایعات، زباله، اشیاء، آب دهان و بینی و امسال آن از وسایط نقلیه به معابر 300 هزار ریال، خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات و امسال آن در حین رانندگی 200 هزار ریال، استفاده از تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت كمتر از 60 كیلومتر بر ساعت 300 هزار ریال و بالای 60 كیلومتر در ساعت 500 هزار ریال با 3 نمره منفی برای رانندگی شخصی و 5 نمره منفی برای رانندگی عمومی به همراه داشت.
رییس پلیس راهور تهران با اشاره به اینكه عدم توجه به جلو با 27 درصد، عدم رعایت حق تقدم 17 درصد و تغییر مسیر ناگهانی با 10 درصد مهمترین علل وقوع تصادفات در تهران است افزود: بدین ترتیب باید گفت توجه نكردن به جلو بیشترین علت تامه تصادفات بوده كه مهمترین عوامل آن صحبت با تلفن همراه، استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و … بوده است و بر این اساس از چندی پیش برخورد با استفاده كنندگان از تلفن همراه و ارسال كنندگان پیامك در حین رانندگی آغاز شده است كه از روز شنبه نیز برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب كردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو نیز در دستوركار ماموران پلیس راهور پایتخت قرار می‌گیرد.

100هزار تومان جریمه و 5 نمره منفی برای عبور كنندگان از چراغ قرمز از شنبه
وی در ادامه از تجهیز 15 گذرگاه عابر پیاده به دوربین‌های الكترونیكی خبر داد و گفت: تا كنون این گذرگاه‌ها به صورت ارشادی جریمه در آنها صورت می‌گرفت كه از روز شنبه هرگونه تجاوز به گذرگاه عابر پیاده مبلغ 20 هزار تومان و عبور از چراغ قرمز این گذرگاه‌ها مبلغ 100 هزار تومان با 5 نمره منفی برای راننده به همراه خواهد داشت.
رییس پلیس راهور تهران افزود: هم‌اكنون دوربین‌های ثبت تخلف تجاوز به گذرگاه عابر پیاده و عبور از چراغ قرمز در معابر افریقا – اسفندیار (شمال به جنوب)، ولیعصر (عج) – نیایش، میدان قدس، كارگر – گمنام، سردار جنگل – آبشناسان، جلال آل احمد – دانش، پیروزی – نصر، پاك‌نژاد – دریا، افریقا – حقانی، (غرب به شرق)، ولیعصر(عج) – میرداماد، جنت آباد – آبشناسان، میرزای شیرازی – مطهری و افریقا – دستجردی نصب شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال تعداد گذرگاه‌های مجهز به دوربین ثبت تخلف تجاوز به گذرگاه عابر پیاده به 90 دستگاه افزایش می‌یابد. از سوی دیگر علاوه بر آن كارشناسان پلیس در مركز كنترل ترافیك پلیس راهور تهران نیز با كمك دوربین‌های نظارتی و به صورت نامحسوس نسبت به برخورد با خودروهای متجاوز به گذرگاه عابر پیاده علاوه بر گذرگاه‌های یاد شده اقدام می‌كنند.
به گفته وی این دوربین‌ها در تمام طول شبانه روز فعالند.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1497
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه