میهن صنعت :

شهرهایی که تردد اتومبیل در آنها ممنوع است

شهرهایی در جهان وجود دارند که ساکنان آنها با ممنوع کردن تردد اتومبیل، بدون هیچ مشکلی به کار و زندگی خود ادامه می دهند.


به گزارش میهن صنعت به نقل از موج، شاید باور اینکه در دنیای مدرن امروز شهرهایی وجود دارند که تردد اتومبیل در آنها ممنوع است، مشکل باشد، اما فراموش نکنید که تا قبل از قرن 20 تقریبا همه شهرهای دنیا بدون اتومبیل بودند. اما وقتی به 100 سال جلوتر نگاه می کنید، می بینید که انواع مختلفی از اتومبیل ها به نوعی با زندگی روزمره انسان ها گره خورده اند و تبدیل به جزء لاینفک زندگی بشر شده که حذف آن برای انسان مشکل ساز خواهد بود.
در زیر تعدادی از شهرهای بدون خودروی جهان را به شما معرفی می کنیم:
جزیره سارک، در انگلستان
جزیره سارک در قسمت جنوب غربی کانال انگلیس (کانال مانش) قرار دارد و اقتصاد جزیره سارک به صنعت توریسم آن وابسته است. صخره های سنگی آمفیبولیت و گنایس گرانیت بیشتر بافت این جزیره را تشکیل داده اند.
تحقیقات جغرافیدان ها نشان می دهد که زمان ساخت سنگ های دگرگونی گنایس در این منطقه به 600 تا 620 میلیون سال پیش بازمی گردد. دراین جزیره زیبا فقط درشکه های اسبی، دوچرخه، و تراکتورها اجازه رفت و آمد دارند. البته برای سهولت رفت آمد سالمندان درشکه های موتوری، از این قانون مسستثنی شده اند.
از آنجایی که این جزیره فرودگاه ندارد، حمل و نقل مسافر و کالا از طریق راه های آبی انجام می پذیرد و مانورهای هوایی هم در این آن قدغن است. سارک اولین جزیره تاریک دنیا هم به شمار می رود و جایزه اولین شهر تاریک دنیا را از سوی انجمن آسمان تاریک کسب کرده است. در معابر و خیابان های جزیره هیچ چراغی وجود ندارد در نتیجه از آلودگی نوری و هوا در سارک خبری نیست.
جزیره ماکیناک، میشیگان
شاید به نظر برخی افراد تردد یک درشکه اسبی در شهر رمانتیک به نظر برسد، اما برای 600 نفری که در جزیره ماکیناک واقع در دریاچه هورن زندگی می کنند، استفاده از درشکه در واقع جزئی از سیستم حمل و نقل شهر به شمار می رود.
این منطقه توریستی با مساحت 9.8 کیلیومتر مربع از سال 1898 تردد هر گونه وسیله موتوری را در جزیره ممنوع کرده است. امروزه تنها وسایل نقلیه ای که در جزیره رفت و آمد می کنند، اتومبیل های مخصوص حرکت روی جاده های یخی در فصل زمستان، کَلَک، هواپیماهای کوچک، و وسایل نقلیه اضطراری مانند آمبولانس، آتش نشانی و … هستند.
شهر فاس البالی درمراکش
فاس پس از کازابلانکا و رَباط، سومین شهر بزرگ مراکش است.
فاس دارای سه بخش است: فاس البالی (شهر قدیمی)، فاس الجدید، و ویل نوول (به معنی شهر جدید). بیش از 156 هزار نفر در بخش فاس البالی ساکن هستند که بزرگ ترین منطقه شهری بدون اتومبیل به شمار می رود.
ساختار خیابان های باریک این شهر ریشه درتاریخ معماری آن دارد. عرض برخی از این خیابان ها تنها دو فوت است. به همین دلیل شما نه تنها در این شهر اتومبیلی نمی بینید، بلکه تردد دوچرخه هم در شهر ممنوع است.
جزیره هیدرا، یونان
قصد دارید به یونان سفر کنید و از ترافیک های مناطق شهری هم دور باشید؟ به شما پیشنهاد می کنیم با قایق های هیدروفویل یا کلک به جزیره هیدرا مسافرت کنید. هیدرا یکی از جزایر سارونیک در یونان است که بین دو خلیج سارونیک و آرگولیک قرار دارد. هیدرا در زبان یونانی به معنی آب است.
در این جزیره به جز اتومبیل های حمل زباله، هیچگونه وسیله نقلیه دیگری اجازه تردد ندارد. شما می توانید از بین اسب، الاغ، و تاکسی های آبی یکی را برای رسیدن به مقصد مورد نظرتان انتخاب کنید.
اما بافت شهر آنقدر کوچک و بهم پیوسته است که همه ساکنین و همچنین توریست ها احتیاجی به حیوانات اهلی هم ندارند و با پاهای خود قدم می زنند.
لا کامبرسیتا، آرژانتین
این شهر که به شهر عابران پیاده معروف شده تمرکز خود را بر روی صنعت اکوتوریسم معطوف کرده و خیابان های سنگی و کوچک یکی از ویژگی های بارز لاکامبرسیتا است.
لاکومبرسیتا شهری کوهستانی و خوش منظره است که در میان درختان صنوبر و کاج در ارتفاع 1450 متری از سطح دریا قرار دارد. هیچ وسیله نقلیه ای در شهر دیده نمی شود و به محض رسیدن به ورودی شهر باید اتومبیل خود را در پارکینگی که کاملا بیرون از منطقه شهری قرار دارد، پارک کنید.
هتل ها و مسافرخانه هایی که در ارتفاع زیاد ساخته شده اند مکان مناسبی برای اسکان توریست ها است و با اجازه مسئولین می توانید در هر جایی از شهر که خواستید کمپ بزنید.
جزیره لامو، کنیا
این جزیره که زمانی مرکز خرید و فروش برده ها به شمار می رفت، اکنون تبدیل به یکی از مناطق توریستی در شرق آفریقا شده است. از آنجایی که هیچ وسیله نقلیه ای در لامو اجازه تردد ندارد، حمل و نقل تنها از طریق الاغ ها انجام می پذیرد.
حدود 2 تا 3هزار الاغ در سیستم حمل و نقل این شهر وجود دارد. ساختمان های این شهر قدیمی از سنگ و چوب درختان و گِل ساخته شده اند. بر اساس سازمان یونسکو لامو قدیمی ترین شهر در شرق آفریقا است که بافت سنتی خود را به کوشش ساکنین به خوبی حفظ کرده است.
ونیز، ایتالیا
به محض اینکه وارد این شهر رویایی می شوید، باید یکی از این دو را انتخاب کنید: گشت زدن در شهر با پای پیاده یا با قایق.
ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته وبزرگترین شهر اروپایی بدون اتومبیل است . 400 پل ارتباطی، 118 جزیره کوچک این شهر را بهم متصل می کند. ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی، هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1629
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه