معاون اول رئيس جمهور :

عقب‌نشینی 2 کشور از تحریم نفت و خودرو پس از تهدید ایران به قطع روابط

ميهن صنعت : معاون اول رئیس‌جمهور از عقب نشینی دو کشور از تحریم ایران در باره مساله پژو و خرید نفت پس از تهدید ایران به قطع روابط اقتصادی خبر داد و گفت: 10درصد اقتصاد ما وابسته به نفت است و تحریم نفتی هم باعث خودکفایی می‌شود.


به گزارش ميهن صنعت به نقل از فارس، محمدرضا رحیمی در مراسم اعلام رسمی میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران گفت:‌ حجم اقتصاد ایران به بیش از هزار میلیارد دلار افزایش یافته و اقتصاد ایران تنها 10 درصد به نفت متکی است.

وی افزود: در شرایطی که تنها 10 درصد اقتصاد به نفت وابسته است اگر هم تحریم نفتی اتفاق افتد باعث خودکفایی و افزایش توان تولید داخل می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری گفت: در سخنرانی هفته پیش مطلبی عنوان کردم که رسانه‌های خارجی به اشتباه منعکس کردند؛ در حالی که من گفتم آموزه‌های غلطی که صهیونیست‌ها دارند باعث می‌شود آنها را به یک انحراف بزرگ در خیانت به بشریت سوق می‌دهد که یکی از این موارد خیانت مواد مخدر بود.

وی افزود:‌ صهیونیست‌‌ها با کمک آمریکایی‌ها کشور افغانستان را ویران کرده و تبدیل به تله خاک کردند به گونه‌ای که حتی درخت‌های کهنسال کابل را از ریشه درآورده و یک تعداد بلوک و دیوار سیمانی درست کرده‌اند و مردم را به کاشت خشخاش وادار کرده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اما برای این کار نیروی انتظامی در مقابله با مواد مخدر 4 هزار شهید و 12 هزار جانباز تقدیم کرده و زیان ناشی از فقدان شهدا را نمی‌توان محاسبه کرد.

رحیمی افزود: متاسفانه رسانه‌های بیگانه و غرب یکسره در گوش مردم دنیا می‌خوانند که به ایران نروید، وضع خراب است اما در مقابل هر کس از خارجی‌ها به تهران می‌آید می‌بیند شهر پیشرفته و آبادی است که به یک کشور تحریم‌زده نمی‌خورد.

وی افزود: همین طور وقتی خارجی‌ها به شهرهای دیگر مانند مشهد و یا شیراز و اصفهان می‌روند اوضاع را آن گونه که برایشان تبلیغ شده بود نمی‌بینند.

معاون اول رئیس‌جمهور از استانداران درخواست کرد، دست در دست سفرا گذشته و در جلب سرمایه‌گذاری خارجی تلاش کنند.

رحیمی افزود: تحریم‌ها باعث شده همه مسئولان در یک صف قرار گرفته و اختلافات داخلی را کنار بگذارند؛ حال ممکن است عده‌ای بگویند مرغ گران شده یا بیکاری وجود دارد.

وی افزود: امروزه ایران به یک ابرقدرت تبدیل شده و به خاطر همین مطلب همه کشورهای متخاصم در مقابل ایران قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که یک سرمایه‌گذار خارجی از کشور آفریقایی برای ایجاد انبار غله و ترانزیت آن در خوزستان تقاضا کرده بود اما آمریکایی‌ها با او صحبت کردند که از سرمایه‌گذاری در ایران که مقدار آن 200 میلیون دلار بود صرفنظر کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در هر کشوری که هیات‌های ایرانی برای مذاکره می‌روند بلافاصله نمایندگان آمریکا و کشورهای دیگر به آنجا می‌روند که آن کشور را در رابطه با ایران منصرف کنند.

وی همچنین به مذاکرات 1+5 با ایران در مسکو اشاره کرد و گفت: بعد از این مذاکرات آن آقایی که ارتباطی به او ندارد در مورد این مذاکرات اظهارنظر می‌کند و معلوم می‌شود پشت پرده مذاکرات چه کسانی قرار دارند.

رحیمی افزود: سوریه به خاطر اینکه رویکرد مقاومت در پیش گرفته با او مقابله می‌شود اما در بحرین که یک خانواده کوچک بر یک ملت حکومت می‌کنند و زنان حق رانندگی و حق انتخاب ندارند اما آنها می‌گویند وضع در سوریه بدتر است در حالی که سوریه به مراتب بهتر از بحرین است.

وی افزود:‌ از کل اقتصاد ما 10 درصد وابسته به نفت است که اگر این 10 درصد را در قیمت هر بشکه نفت حتی 90 دلار ضرب کنیم و تقسیم بر کل ملت ایران نماییم رقم پایین و کمتر از یارانه یک نفر در خانوار در هر ماه خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اقتصاد ما هفدهمین اقتصاد جهانی است که علی‌رغم هشت سال دفاع مقدس و بیش از هزار میلیارد دلار ضرر در جنگ تحمیلی، که شهر‌ها را زدند، جوانان را کشتند و ظرفیت‌های زیادی از بین بردند اما این مملکت آباد شد و امروز هواپیمای بدون سرنشین درحد کاردستی دست چندم در تشکیلات صنعت دفاعی ساخته می‌شود. قبلا تفنگ ژ-3 داشتیم که اگر فشنگ آن و یا پوکه گم می‌شد دردسر بود اما امروز غرش موشک‌های رنگارنگ ساخت داخل در کشور وجود دارد.

رحیمی افزود: اعضای دولت یک مقدار از خواب خود کاسته‌اند تا برای ایرانیان کار بیشتری انجام دهند.

وی یاد‌آور شد: حتی نمایندگان اروپایی که در جلسات رسمی علیه ایران حرف می‌زنند در مجالس خصوصی اذعان می‌کنند که تحت فشار این حرف‌ها را می‌گویند وآنها نسبت به ایران اعتقاد دیگری دارند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وجود 3.5 میلیون دانشجو گفت: اگر 10 درصد از دانشجویان دارای ابتکار و فناوری شوند کارهایی علمی به صورت صعودی رشد می‌کند و امروز اقتصاد ایران جزو 20 اقتصاد برتر دنیاست به گونه‌ای که رشد علمی ایران 11 برابر میانگین رشد جهانی است.

رحیمی افزود: یکی از کشورهای همسایه که از رابطه با ایران پیشرفت کرده و هزار شرکت آن در ایران حضور دارند به محض اینکه گفته بودیم اگر نفت ما را نخرید فلان کالا را از شما نمی‌خریم در هفته پیش هیاتی به ایران فرستادند که رابطه اقتصادی با ایران قطع نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور تحریم‌های غرب علیه ایران را جنگ ناجوانمردانه خواند و گفت: آنها حتی سوخت هواپیما نمی‌دهند و اگر خانواده ای که دانشجو و یا بیمار صعب‌العلاج در خارج داشته باشد به خاطر این تحریم دچار مشکل می‌شود و آیا شما انسان هستید که سوخت هواپیما را تحریم می‌کنید.

وی افزود: مقام معظم رهبری ساخت بمب را حرام اعلام کردند اما آنها مرتب در تبلیغات خود وانمود می‌کنند ایران دنبال سلاح هسته‌ای است.

رحیمی گفت:‌تحریم‌ها ممکن است ما را کمی عقب اندازد اما من می‌گویم درود بر تحریم که باعث شده ما کمی به خود فشار آورده و اقتصاد کشور را بسازیم.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: 31 استاندار در کشور وجوددارد که اگر هر کدام 10 سرمایه گذار خارجی بیاورند 310 سرمایه گذار وارد می‌شوند و اگر نصف آن در کشور بمانند رقم قابل توجهی جذب خواهدشد.

رحیمی به کارشکنی غربی‌ها اشاره کرد و گفت: ‌به کشور کنیا برای فروش 4میلیون تن نفت رفتیم همان کشوری که وطن اوباما، رئیس‌جمهور آمریکاست که بعد از هیات ایرانی آمریکایی‌ها رفتند و از مقامات کنیا التماس کردند که نفت ایران را نخرید.

وی گفت: لبنان که عروس خاورمیانه بود بعد از حمله به بیروت 70 درصد از شهر شب‌ها خاموش است و وقتی ما می‌خواهیم برق لبنان را درست کنیم آنها نمی‌گذارند؛ به آنها می‌گوییم که یا خودتان که خراب کرده‌اید بیروت را بسازید یا بگذارید ما درست کنیم.

رحیمی افزود: در هرجایی مانند کنیا، تانزانیا و یا هر کشور دیگری که ایران می‌رود بعد از آن سلفی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌روند و از آنها درخواست می‌کنند با ایران کار نکنند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت:‌ علی‌رغم همه تبلیغات مسموم وقتی یک مقام ایرانی می‌خواهد در مسجدی درخارج از کشور سخنرانی کند مسلمانان جمع می‌شود.

وی یادآور شد: غربی‌ها کشتی‌هایی که به مقصد ایران حرکت می‌کردند را از بیمه محروم کردند اما در دنیا 13 شرکت پی اند آی کشتی‌ها را بیمه می‌کردند و خوشبختانه ایران چهاردهمین کشوری شد که بیمه کشتی‌ها را انجام داد اما تا به حال این را نگفتیم.

رحیمی یادآور شد:‌ وقتی به شرکت پژو فرانسه گفتیم اگر فلان کار انجام دهید قطعا پژو را نمی‌خریم بلافاصله با وزیر صنعت مذاکره کردند و فشار آوردند که خواهشا این کار را نکنید.

معاون اول رئیس‌جمهور سرمایه‌گذاران خارجی را دوستان جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت:‌ اگر هر استاندار 10 سرمایه گذار بیاورد مشکل هر می‌شود.

وی افزود: دشمن امروز ضعیف شده به گونه‌ای که نتوانسته‌اند حزب‌الله لبنان را شکست دهند و حزب‌الله صهیونیست‌ها را به شکست وادار کرد به گونه‌ای که سازمان ملل شبانه قطعنامه صادر کرد.

رحیمی افزود: 70 درصد ثروت دنیا دست آمریکایی هاست و آنها می‌خواهند با این ثروت ظلم کنند اما باید جلویشان بایستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود:‌ هفته آینده اختیارات بیشتری به استانداران کشور واگذار می‌شود که وقتی سرمایه گذار خارجی در استان حضور پیدا می‌کند یک استاندار اختیار وزیر در مورد سرمایه‌گذاری و تصویب آن داشته باشد.

وی افزود:‌علی‌رغم همه تبلیغات مسموم علیه ایران شهرهای ایران از هر خیابانی در آمریکا امنیت بیشتری دارد به گونه‌ای که در آمریکا از ساعت 7 شب به بعد کسی جرات نمی‌کند پول با خود همراه داشته باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: آنها می‌گویند ایران دنبال تبلیغ شیعه‌گری است در حالی که اگر اینگونه بود چرا از فلسطین حمایت می‌کند؛ ما دنبال این هستیم همه کسانی که مسلمان هستند و به سوی یک قبله نماز می‌خوانند مورد حمایت قرار دهیم.

رحیمی گفت: اقتصاد ایران بالای هزار میلیارد دلار رسیده و ملت و دولت که دولت هم برگزیده ملت است در تلاش برای آبادانی کشور است.

وی افزود: با مجوز مجلس 20 درصد از کل منابع صندوق توسعه ملی که هم‌اکنون بیش از 30 میلیارد دلا در آن گردآوری شده برای جذب سرمایه‌گذار خارجی اختصاص می‌یابد.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1896
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه