قیمت تولید سنگ در ایران ۳ برابر چین

ميهن صنعت : عضو انجمن سنگ با اشاره به ۳ برابر بودن قیمت تولید سنگ در ایران نسبت به چین، از رشد قابل توجه هزینه حمل سنگ، تعطیلی برخی معادن و کارخانه‌ها و هدفمند نبودن یارانه شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی خبر داد.

به گزارش ميهن صنعت ،اکبر زنگنه در گفت‌وگوی  فارس با اشاره به لغو عوارض 70 درصدی صادرات سنگ خام، گفت: بخش عمده‌ای از صادرات سنگ به صادرات سنگ خام و نیمه فرآوری شده اختصاص دارد که عوارض 70 درصدی باعث کاهش حجم صادرات در این صنعت شده بود.

وی با بیان اینکه برخی سنگ‌ها با اعمال عوارض صادراتی توجیه اقتصادی خود را برای صادرات از دست می‌دهند، افزود: لغو عوارض صادرات می‌تواند عاملی برای افزایش صادرات سنگ باشد.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم سنگ را با قیمت مناسبی به فرآورده تبدیل کنیم، تصریح کرد: باید دید در واقعیت، صادرات سنگ‌های فرآوری شده توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

زنگنه توضیح داد: نمونه این مسئله را در تولید گوشی تلفن همراه و افزایش تعرفه واردات آن مشاهده کردیم که در نهایت به نتیجه مناسبی نرسید.

وی ادامه داد: هیچکس علاقه‌ای به صادرات سنگ خام ندارد اما یکی از ابزارهای ورود به بازار جهانی تعامل با بازرگانان و تولید‌کنندگان خارجی است. اگر صادرات سنگ خام نداشته باشیم نمی‌توانیم در کشورهای دیگر پروژه بگیریم زیرا تجربه حضور در بازار چنین کشورهایی را نداشته‌ایم و به ما سفارش کار داده نمی‌شود.

عضو انجمن سنگ تاکید کرد: باید همانطور که بازار را برای فروش سنگ خام به دست می‌آوریم نقش خود را در صادرات سنگ‌های فرآوری شده نیز پیدا کنیم.

* کاهش صادرات سنگ در سال گذشته

به گفته وی، طی یک سال گذشته که به دلیل افزایش عوارض صادرات، صادرات سنگ خام با محدودیت روبرو شد برخی انتظار افزایش صادرات سنگ فرآوری شده را داشتند اما آمارهای گمرک نشان دهنده کاهش آمار صادرات هر دو نوع سنگ یعنی خام و فراوری شده است.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر سالانه بیش از 14 میلیون تن سنگ در کشور تولید می‌شود، ادامه داد: در سال 89 میزان صادرات سنگ خام 820 هزار تن و سنگ فرآوری شده 145 هزار تن بود که این ارقام برای سال 90 به ترتیب به 630 و 110 هزار تن رسید.

وی ادامه داد: کشورهای رغیب ما دارای سهم 40 درصدی صادرات در میزان تولید سنگ هستند که این رقم در کشورهایی مانند چین و ترکیه بسیار بیشتر است.

* قیمت سنگ در داخل بالاتر از قیمتهای جهانی است

وی با اشاره به نیاز بالای بازار داخلی سنگ، اظهار داشت: در حال حاضر قیمت سنگ کار شده در داخل در بسیاری از موارد بیشتر از بازارهای جهانی است و به همین دلیل تأمین نیاز داخل برای تولید‌کنندگان جذاب‌تر از صادرات است.

زنگنه با اشاره به مشکلات موجود در گشایش ال‌سی گفت: به دلیل این مشکلات در حال حاضر خریداران خارجی باید پول خرید سنگ را به طور یکجا به فروشنده پرداخت کنند که این مسئله باعث کاهش حجم خرید شده و خریداران به سمت کشورهای دیگر جذب شده‌اند.

* قیمت تمام  شده سنگ در ایران 3 برابر چین

به گفته وی، پایین بودن بهره‌وری کار در تمام بخش‌های تولیدی کشور از جمله صنعت سنگ یکی از عوامل بالا بودن قیمت تولید سنگ‌های فرآوری شده در کشور است به طوری که در حال حاضر هزینه نیروی کار در تولید یک متر مربع سنگ در ایران 3 برابر چین و دو برابر ترکیه است.

عضو انجمن سنگ ادامه داد: در ایران برای تولید 9 هزار مترمربع سنگ باید 35 کارگر فعال باشند در حالی که این تعداد در ایتالیا به 6 کارگر می‌رسد.

به گفته وی، با توجه به اینکه کارگران ایرانی بازدهی بالایی ندارند نمی‌توان از ظرفیت ماشین آلات موجود در صنعت سنگ به طور کامل استفاده کرد و دانش و بهره‌وری کار با ماشین آلات وجود ندارد.

* هدفمندی یارانه‌ها هزینه حمل و نقل سنگ را افزایش داد

وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: سهم انرژی در تولید سنگ در کشور بالا نیست اما اجرای این قانون باعث بالا رفتن هزینه حمل و نقل شده است و با توجه به اینکه معادن در نقاط دور افتاده قرار دارند برای حمل سنگ به کارخانه‌ها باید هزینه‌ بالایی پرداخت شود.

بازرس انجمن سنگ ادامه داد: سال گذشته 14.5 میلیون تن سنگ از معادن کشور استخراج شد که حدود 9 میلیون تن آن در کارخانه‌ها فرآوری شده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته هزینه حمل هر تن سنگ از شیراز تا تهران 22 هزار تومان بود که پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به 26 هزار تومان رسید و در حال حاضر نیز که هنوز فاز دوم اجرایی نشده، حدود 35 هزار تومان است.

وی ادامه داد: افزایش قیمت قطعات یدکی و لاستیک و بالا رفتن هزینه تعمیرات از جمله دلایل افزایش کرایه حمل سنگ است.

وی افزود: در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، یارانه‌ای به صنعت سنگ اختصاص نیافت.

* پرداخت جوایز صادراتی با تأخیر سه ساله

زنگنه با تأکید بر لزوم افزایش اعطای تسهیلات به معادن برای بالا رفتن میزان تولید سنگ در کشور گفت: در حال حاضر یک میلیون و 400 هزار تن سنگ مازاد بر نیاز داخل تولید می‌شود که اگر مسئولان به جای وضع تعرفه صادرات سنگ خام، حمایت‌های تشویقی از صادرات سنگ کار شده اعمال می‌کردند شاهد بالا رفتن میزان صادرات سنگ فرآوری شده، بودیم.

وی افزود: در کشور چین جایزه صادراتی 12 درصد است که صادر کنندگان پس از یک ماه آن را دریافت می‌کنند اما در ایران جایزه صادراتی برای سنگ کار شده تنها 3 درصد است و از سویی سنگی که با قیمت متری 40 دلار صادر می‌شود در گمرک نرخ پایه 18 دلار را داراست که این سه درصد تشویق صادراتی به 1.5 درصد کاهش می‌یابد و علاوه بر این، از زمان صادرات تا وقتی که دستور پرداخت جایزه صادر شود یک سال طول می‌کشد و در عین حال دریافت مبلغ جایزه بین یک تا سه سال زمان می‌برد و اثر خود را از دست می‌دهد.

زنگنه با اشاره به حضور تولیدکنندگان ایرانی در برخی نمایشگاه‌های خارجی، گفت: تولیدکنندگان ترک از نظر صادرات سنگ در رده خوبی قرار داشته و در بسیاری از نمایشگاه‌ها حضور دارند.

وی اظهار داشت: دولت ترکیه بابت انبار کالای این صنعتگران در کشورهای دیگر 50 درصد هزینه دفتر و انبار را به اندازه سه انبار به تولید‌کنندگان پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تولید‌کنندگان کشور ترکیه نیز برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی بین 50 تا 80 درصد هزینه را از سوی دولت دریافت می‌کنند.

زنگنه تصریح کرد: در چنین شرایطی مرکز توسعه تجارت ایران برای برخی نمایشگاه‌ها به صنعتگران اعلام می‌کند که 50 تا 80 درصد هزینه را پرداخت خواهد کرد.

* یارانه مرکز توسعه تجارت هدفمند نیست

وی این سوال را مطرح کرد که مقصد 85 درصد صادرات سنگ خام ایران، کشور چین است به چه دلیل مرکز توسعه تجارت باید بابت حضور تولید‌کنندگان در نمایشگاه‌های سنگ چین یارانه بپردازد؟

وی با بیان اینکه پرداخت یارانه برای شرکت در نمایشگاه‌ها هدفمند نیست، گفت: به جای اینکه بابت حضور در کشوری مانند چین که فقط خریدار سنگ خام ایران است یارانه پرداخت شود باید بابت حضور در نمایشگاه کشورهایی مانند قطر این یارانه اختصاص یابد که بازار عمده مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند.

وی ادامه داد: یک صادر‌کننده برای حضور و ایجاد یک غرفه 40 متری در کشوری مانند قطر باید 40 تا 50 میلیون تومان هزینه کند و این در شرایطی است که ارز با نرخ مرجع نیز در اختیار وی قرار نمی‌گیرد.

عضو انجمن سنگ تصریح کرد: کشورهای آسیای میانه بازار سنگ بریده ایران محسوب می‌شوند که در صورت هدفمند شدن یارانه حضور در نمایشگاه چنین کشورهایی، بازار صادرات سنگ بریده ایران تقویت خواهد شد.

* افزایش هزینه حمل سنگ پس از هدفمندی

وی با اشاره به صادرات 45 میلیون دلاری سنگ فرآوری شده در سال گذشته، گفت: اگر 15 درصد این رقم به عنوان جایزه تشویق صادراتی پرداخت شود و در مقابل، تعرفه 50 درصدی برای واردات 35 میلیون دلار سنگ کار شده اعمال شود، حدود 20 میلیون دلار از محل واردات سنگ فرآوری شده نصیب دولت خواهد شد و علاوه بر این، تشویق تولید سنگ کار شده صورت خواهد گرفت.

به گفته زنگنه هزینه گمرکی برای صادرات سنگ خام و فراوری شده به یک اندازه است در حالی که می‌توان این هزینه را برای سنگ بریده شده حذف کرد تا صادرات سنگ فرآوری شده رونق بیشتری بگیرد.

وی با اشاره به تعطیلی تعداد زیادی از کارخانه‌های سنگبری در شهرستان‌ها پس از هدفمندی یارانه‌ها گفت: بالا بودن هزینه حمل سنگ خام خیلی بیشتر از افزایش هزینه برق برای تولید‌کنندگان مشکل ایجاد کرده است به طوری که یک سنگبری کوچک با تولید 50 هزار مترمربع سنگ برای حمل 5 هزار تن سنگ خام با افزایش 10 هزار تومانی در هزینه حمل هر تن سنگ روبرو شده است در حالی که ممکن است هزینه برق این کارخانه حدود 15 میلیون تومان باشد.

وی ادامه داد: به دلیل اجرای روش‌های جدید برای تولید سنگ، مصرف گاز در سنگبری‌ها افزایش یافته و دستمزد نیز بالا رفته اما نمی‌توان قیمت سنگ را متناسب با تورم افزایش داد زیرا عرضه بیشتر از تقاضا است.

* تعطیلی معادن و کارخانه‌های سنگبری

به گفته وی در بسیاری از شهرستان‌ها شهرک‌های صنعتی سنگ و کارخانه‌ها در اطراف معادن ایجاد شده‌اند که با بروز مشکل برای این نوع معادن، کارخانه‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند.

بازرس انجمن سنگ تصریح کرد: در بیدک استان فارس چند معدن سنگ فعال وجود داشت که یکی از بزرگترین معادن در این منطقه از یک سال پیش تعطیل شده و این موضوع کارخانه‌های فعال در منطقه را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: با توجه به رونق ساخت و ساز و افزایش تقاضای داخلی، در مجموع کاهش تولید در صنعت سنگ اتفاق نیفتاده است.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1509
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه