میهن صنعت :

مسوولان برای حمایت از صنعت چه برنامه هایی دارند؟

همزمان با روز ملی صنعت و معدن و آخرین روز از نمایشگاه ساخت ایران، وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه از دستاوردهای گروه صنعتی ایران خودرو در این نمایشگاه دیدن کرده و با گوشه هایی از تلاش این گروه صنعتی آشنا شدند.


به گزارش میهن صنعت به نقل پرشین خودرو، در این دیدار که مقارن ظهر روز شنبه برگزار شد، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و رضا رحمانی رییس کمیسیون صنعت و معدن مجلس نیز وزیر را همراهی می کردند.
عضنفری به هنگام دیدار از نمایشگاه درغرفه ایران خودرو به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت و با کارشناسان مستقر در غرفه های این گروه صنعتی در مورد محصولات به نمایش در آمده گفت و گو کرد.
این گزارش حاکی است، مقامات حاضر در نمایشگاه، پیش از ظهر در همایشی که به مناسبت روز ملی صنعت و معدن در سالن اجتماعات ساختمان میلاد برگزار شد، شرکت کرده و در سخنرانی های خود از زوایای گوناگون به شرح ابعاد و جوانب صنعت و معدن پرداخته و برعمل به شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی تاکید کردند.
صنعت بالاترین سهم را در تولید ناخالص داخلی دارد
محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری در این همایش با بیان این که 40 درصد از تولید ناخالص ملی به بخش صنعت، معدن و تجارت اختصاص دارد، خاطر نشان كرد: 22 درصد از این میزان، مربوط به صنعت و معدن و 18 درصد آن مربوط به تجارت است و هیچ بخش دیگری به این اندازه در تولید ناخالص ملی سهم ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود صادرات غیرنفتی كشور در سال 83 را 7.5 میلیارد دلار ذکر کرد که در سال 90 به 53 میلیارد دلار رسید و با اشاره به جایگاه هفدهم جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد جهانی تصریح كرد: ایران جزو 20 كشور برتر جهان در تولیدات مختلف است و صنعت، معدن و تجارت ما در به دست آوردن این رتبه افتخارآمیز، نقش اساسی دارد.
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی شد و گفت: باید تلاش كنیم فرهنگ مصرف كالای ایرانی را جزو اعتقادات خود قرار دهیم و در این زمینه صدا و سیما و دیگر مسئولین باید در جهت فرهنگ‌سازی اقدام كنند.

تامین مالی صنعت و تولید یک ضرورت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت ازدیگر سخنرانان مهم همایش روز صنعت و معدن بود که در سخنان خود با تاکید بر اهمیت مسایل مالی در توسعه صنعت، از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانك مركزی خواست برای تامین منابع مالی مورد نیاز تولید،‌ برنامه اجرایی ارایه دهند.
مهدی غضنفری‌ اعتبار مورد نیاز ببرای احداث، ‌تكمیل و یا پیشبرد پرو‍ژه های بخش صنعت در سال 91 را 20 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و با اشاره به اهمیت سرمایه در گردش در شهرك ها و واحدهای تولیدی، افزود: ‌اگر 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه درگردش حوزه تولید تزریق كنیم، کارگران بیشتری جذب می شوند و ظرفیت استفاده از تجهیزات و تاسیسات افزایش می یابد.
غضنفری از انجام اقدامات لازم برای تامین 22 هزار میلیارد تومان از این میزان خبر داد و اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر این مبلغ تحقق پیدا کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت میزان وام داده شده از سوی بانک ها در سال گذشته را 13 هزارمیلیارد تومان ذکر کرد و ‌گفت: با این فرض که امسال نیز بانك ها همین میزان وام اختصاص دهند، 35 هزار میلیارد تومان از 50 هزار میلیارد مورد نیاز صنعت و تولید تامین می شود و 15 هزار میلیارد تومان در سال جاری كمبود منابع داریم .
وی از بانك مركزی، وزارت اقتصاد و ‌سازمان بورس خواست در تامین منابع مالی مورد نیاز صنعت و تولید همکاری کنند.
اختصاص 37 درصد منابع بانک مرکزی به بخش تولید
محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی دیگر سخنران همایش روز ملی صنعت و معدن بود که از كاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات صنعتی و معدنی و اختصاص 37 درصد منابع بانك مركزی به بخش تولید خبر داد و با اشاره به محوریت بخش صنعت و معدن در سیاست‌های پولی سال 91، افزود: 20 درصد منابع بانک مرکزی به بخش كشاورزی، 25 درصد برای احداث مسكن، 10 درصد برای صادرات تولیدات داخلی و هشت درصد به بخش بازرگانی اختصاص یافته است.
رئیس کل بانک مرکزی از مصوبه اخیر این بانك، برای تخصیص تسهیلات معوق بخش صنعت و معدن تا پنج سال خبر داد و گفت: این مسئله امكان دریافت تسهیلات را برای صنعتگران به شرط پرداخت اقساط فراهم می‌كند و علاوه بر این مشوق‌هایی مانند بخشش جرایم بانكی و كاهش سپرده‌های قانونی نیز تدوین شده است.
وی در ادامه از اختصاص 10 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی به بخش صنعت و معدن خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم كه نرخ تسهیلات را به مرور زمان كاهش دهیم تا امكان استفاده بهینه از تسهیلات برای تولید‌كنندگان فراهم شود.
بسترهای ایجاد شده در مجلس
رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی در آیین بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن، خواستار آن شد تا حمایت از تولید ملی ملاک ارزیابی مدیران و مسوولان قرار گیرد و گفت: در این دو سال علاوه بر قانون برنامه پنجم، قانون اجرای اصل 44، قانون ارتقای کیفیت صنعت خودرو و قطعات، بهبود فضای کسب و کار، قانون جدید معادن و قانون بودجه در مجلس تصویب شده که تاکید اصلی آن ها به صنعت و تولید است.
وی از اختصاص 10 درصد منابع صندوق توسعه ملی به صنعت و معدن خبر داد و گفت: زیرساخت های لازم برای ایجاد دو و نیم میلیون شغل در صنعت وتولید فراهم شده و فعالان این بخش انتظار عملی شدن این هدف را دارند؛ در غیر این صورت تولید ملی از یک شعار فراتر نمی رود.
رحمانی از برگزاری جلسه کمیسیون صنایع با اولویت حمایت از تولید خبر داد و گفت: کارگروه هایی نیز برای رفع موانع قانون گذاری تشکیل و از دولت خواسته شده قوانینی که باید اصلاح، تکمیل و یا لغو شوند، تا پایان شهریور این کار انجام گیرد.
معرفی برترین های صنعت و معدن در سال 91
در آغاز مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن که صبح روز شنبه برگزار شد، 72 واحد صنعتی و معدنی، پیشكسوتان ومدیران نمونه صنعتی و معدنی و شهرك های صنعتی نمونه سال 91 مورد تقدیر قرار گرفتند.
در این بخش، 11 واحد صنایع غیرفلزی، پنج واحد صنایع نساجی، شش واحد صنایع فلزی، برق و الكترونیك، شش واحد صنایع ماشین‌سازی و نیرو محركه، چهار پیشكسوت صنعتی و سه پیشكسوت معدن و صنایع معدنی، سه بهره‌بردارمعادن زیرزمینی و شش بهره‌بردارمعادن روباز، دو واحد مكتشف دارای گواهی نامه كشف، 9 واحد صنایع معدنی نمونه، دو مركز تحقیق و توسعه صنعتی و معدنی، دو مركز پژوهش های صنعتی و معدنی، دو واحد فنی ـ مهندسی، دو شركت صنایع پیشرفته، دو طرح صنعتی و معدنی، چهارمدیر عامل شهرك های صنعتی، یک قهرمان ورزشی و دو مدیر صنعتی در این بخش معرفی شده و تندیس ویژه را دریافت کردند.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1711
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه