میهن صنعت

ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده از اول تیر ماه در تهران

محمودی در جلسه كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران كه به بررسی برنامه كاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ كشور اختصاص داشت تاكید كرد


به گزارش میهن صنعت به نقل از پرشین خودرو : محمودی در جلسه كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران كه به بررسی برنامه كاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ كشور اختصاص داشت تاكید كرد: بر اساس مصوبه جدید دولت تردد خودروهای سواری بالای 20 سال و موتورسیكلت‌های بالای 8 سال در پایتخت از اول تیر ماه سال جاری ممنوع است كه قطعا تمام توان مسوولان استان در اجرای این مصوبه خواهد بود.
امسال 34 روز سالم و 13 روز ناسالم را در پایتخت سپری كردیم
در ابتدای این جلسه، رستگاری، مدیر مركز پایش آلودگی هوای اداره كل محیط زیست استان تهران با اشاره به وضع هوای استان در سال جاری گفت: به لحاظ آلاینده مونوكسید كربن،‌تهران در سال جاری 45 روز هوای پاك و دو روز سالم، به لحاظ آلاینده ازن 43 روز پاك و 4 روز سالم، به لحاظ آلاینده دی اكسید نیتروژن 23 روز پاك و 14 روز سالم و به لحاظ آلاینده دی اكسید گوگرد 47 روز پاك داشتیم. وی به آلاینده ذرات معلق كمتر از 10 میكرون اشاره كرد و گفت: علیرغم اینكه تهرانی‌ها امسال به لحاظ این آلاینده 20 روز پاك، 25 روز سالم و 2 روز ناسالم داشتند اما آمارها نشان می‌دهند این وضعیت نسبت به سال گذشته بهتر شده است. از سوی دیگر به لحاظ ذرات آلاینده كمتر از2،5 میكرون نیز امسال 34 روز پاك و 13 روز ناسالم داشتیم.
وی تصریح كرد: بدین ترتیب در مجموع باید گفت: امسال 34 روز سالم و 13 روز ناسالم را در پایتخت سپری كرده‌ایم.
تردد خودروهای فرسوده از اول تیر ماه در تهران ممنوع
در ادامه این جلسه رسول علی اشرفی‌پور، مدیر كل محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به ضرورت جایگزینی موتورسیكلت‌های فرسوده با موتورسیكلت‌های برقی به بررسی ابعاد برنامه كاهش آلودگی هشت شهر بزرگ كشور كه مصوب دولت است اشاره كرد و گفت: بر این اساس نیروی انتظامی موظف است از ابتدای تیرماه سال جاری از تردد خودروهای سواری شخصی با سن بالای 20 سال،‌ وانت با سن بالای 15 سال، تاكسی 10 سال، مینی بوس 10 سال، میدی باس 12 سال، اتوبوس شهری 8 سال، اتوبوس برون شهری 12 سال، كامیون كشنده 20 سال و موتورسیكلت 8 سال به بالا جلوگیری كند. وی با اشاره به اینكه خودروهای كلاسیك از موضوع این بند مصوبه مستثنی هستند اظهارامیدواری كرد كه نیروی انتظامی این مصوبه را به طور جدی اجرا كرده تا بتوانیم گام اول را در خصوص اجرای مصوبه جدید دولت در خصوص كاهش آلودگی هوای تهران محكم برداریم.
سرهنگ جمال بذرافشان، جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز در این خصوص گفت:‌ جدول تعیین شده جدول خوبی است اما سایر دستگاه‌ها باید وظایف خود را انجام دهند.
وی با اشاره به اینكه در بحث خروج خودروهای فرسوده عملا كار جدی صورت نگرفته است گفت: اگر قرار باشد پلیس از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری كند و در مقابل شاهد خروج خودروهای فرسوده به میزان مورد انتظار نباشیم قطعا با مشكل مواجه می‌شویم.
بذرافشان به وضعیت موتورسیكلت‌های فرسوده اشاره كرد و گفت: می‌توانیم با مكانیسم‌هایی از جمله سوزاندن كارت سوخت، موتورسیكلت‌های فرسوده را ملزم كنیم تا نسبت به از رده خارج كردن یا جایگزینی موتورسیكلت خود اقدام كنند.
وی همچنین از استانداری تهران خواست به تمامی دستگاه‌های دولتی استان ابلاغ كنند كه استفاده از اتوبوس‌های بالای 8 سال سن برای سرویس ممنوع است و اجازه استفاده از آن را ندارند. از سوی دیگر تمامی شهرهای اطراف تهران نیز باید ملزم شوند از فرستادن اتوبوس‌ها برون شهری بیش از 12 سال سن به حریم شهر تهران جدا خودداری كنند.
محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران نیز با تایید اظهارات جانشین رییس پلیس راهور تهران گفت: قطعا باید اطلاع رسانی گسترده‌ای در خصوص ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده با جدول جدید در تهران انجام شود و سازمان حفاظت محیط زیست نیز با ستاد حمل و نقل و مدیریت سوخت كشور هماهنگ كنند تا كارت سوخت دارندگان این دسته از خودروها غیر فعال شود.
وی با تاكید بر اینكه باید برخورد قاطعی برای اجرای این مصوبه داشته باشیم و از جو سازی‌ها و هیاهوها نهراسیم تاكید كرد: قطعا سلامت و جان مردم پایتخت برای ما باید ارجح تر از هرگونه مسائل دیگر باشد.
محمودی به جایگزینی خودروهای فرسوده غیر عمومی اشاره كرد و گفت: به نظر می‌رسد هیچ ضرورتی برای جایگزینی این خودروها وجود ندارد و مالكان خودروها باید بدانند كه خودرو طول عمر خاص دارد و پس از پایان طول عمر آن باید یا آن را كنار گذاشت و یا در شهرهای دیگر از آن استفاده كرد.
اشرفی پور، مدیركل محیط زیست استان تهران نیز در تایید اظهارات معاون عمرانی استاندار و جانشین رییس پلیس راهور تهران تاكید كرد كه تمام امكانات استان آماده كمك به پلیس در این زمینه است و انتظار داریم تا پلیس نیز پكیج مشخصی را در خصوص اجرای این بند مصوبه دولت ارائه كند.
اشرفی پور مدیر كل محیط زیست استان تهران در ادامه به بند 2 مصوبه جدید دولت اشاره كرد و گفت: بر این اساس كلیه مراكز معاینه فنی خودروها ملزم شدند آزمون صحت كاتالیست كانورتور و كربن كنیستر را از ابتدای سال جاری برای ارائه برگه معاینه فنی انجام دهند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این خصوص باید با رانندگان و تعمیرگاه‌ها و مراكز معاینه فنی متخلف برخورد كند.
وی ادامه داد: نظارت بر مراكز معاینه فنی توسط اداره كل محیط زیست استان تهران از سال گذشته آغاز شده است و دو مركز معاینه فنی متخلف نیز در اطراف تهران پلمپ شده است.
اشرفی‌پور تاكید كرد: برخی شركت‌های قطعه ساز هم كه اخیرا تولید كاتالیست كانورتور را در دستور كار خود قرار داده‌اند كه اجرای این بند از مصوبه دولت می‌تواند در موضوع حمایت از تولید ملی برابر نامگذاری رهبر معظم انقلاب بسیار تاثیرگذار باشد.
احمدی، نماینده ستاد مركزی معاینه فنی خودروهای تهران نیز در این خصوص گفت: پیشنهاد می‌كنیم قطعات كاتالیست در اختیار مراكز معاینه فنی قرار گیرد تا در صورت خرابی كاتالیست خودروها در بحث تعویض دیگر نیاز به مراجعه خودروها به نمایندگی‌های مختلف نباشد.
یوسف رشیدی، نماینده شهرداری تهران نیز در این جلسه با اشاره به بالا بودن حد مجاز آلایندگی خودروها برای دریافت برگه معاینه فنی گفت با این حد مجاز تعیین شده حتی اگر كاتالیست خودروهای جدید از كار افتاده و یا حذف شده باشد نیز نمی‌توان آن را كنترل كرد.
وی به اظهارات نماینده ایران خودرو در جلسه‌ای اشاره كرد و گفت: در آن جلسه نماینده ایران خودرو در خصوص نصب كنیستر اعلام كردند كه با توجه به اینكه این قطعه در داخل خودرو قرار دارد امكان نصب كنیستر برای خودروهای فاقد این وسیله عملا وجود ندارد. كه در این خصوص نیز باید اقدامات لازم صورت گیرد.
در ادامه این جلسه اشرفی پور، مدیر كل محیط زیست استان تهران به موضوع الزام وزارت كشور به ساماندهی معابر و تسهیل عبور و مرور عابران پیاده و دوچرخه سواران با مشاركت و همكاری شهرداری‌ها بر اساس مصوبه دولت اشاره كرد و گفت: متاسفانه معابری برای تردد دوچرخه سواران وجود ندارد این در حالی است كه در بسیاری از معابر پایتخت شرایط ایجاد این خطوط وجود دارد.
محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران نیز در این خصوص با اشاره به اینكه هم از خطوط ویژه و هم پیاده راه‌ها حمایت می‌كنیم گفت:‌در خصوص خطوط دوچرخه كار خیلی زیادی در تهران انجام نشده این در حالی است كه می‌توان در مسیر شرقی – غربی پایتخت این خطوط را ایجاد كرد. از سوی دیگر به تمام شهرهای استان تهران نیز باید ابلاغ شود تا معابر ویژه دوچرخه را ایجاد كنند.
رشیدی، نماینده شهرداری تهران نیز در این خصوص با اشاره به عزم جدی شهرداری تهران برای توسعه استفاده از دوچرخه و پیاده راه‌های پایتخت گفت: قطعا شهرداری در این خصوص حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد و برنامه‌های گسترده‌ای نیز در سال جاری در این زمینه دارد.
اشرفی پور، مدیر كل محیط زیست استان تهران به بند دیگری از مصوبه هیات دولت در خصوص توزیع سوخت با استاندارد یورو 4 در تهران اشاره كرد و گفت: بر این اساس وزارت نفت مكلف شده است سوخت مورد نیاز خودروهای سبك و سنگین را از اول فروردین ماه سال جاری منطبق با استاندارد یورو4 و از ابتدای فروردین ماه سال آینده منطبق با استاندارد یورو5 توزیع كند از سوی دیگر سوخت خودروهای دیزلی باید با ماده Addblue تامین شود.
توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 به صورت محدود از اول خرداد
كاظمی پور، مدیر عامل شركت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی استان تهران در این خصوص با اشاره به اینكه از 12 میلیون لیتر مصرف بنزین روزانه در استان تهران، هشت میلیون لیتر در سطح شهر تهران توزیع می‌شود گفت: اگر بخواهیم توزیع سوخت با استاندارد یورو4 را در كشور توزیع كنیم تنها می‌توانیم حدود 3/5 میلیون لیتر با استاندارد یورو4 در پایتخت عرضه كنیم كه قطعا معطوف كردن تعدادی از جایگاه‌های خاص به عرضه این سوخت مشكلاتی را برای تهرانی‌ها ایجاد می‌كند.
وی از استانداری تهران خواست ضمن مكاتبه با وزارت نفت تدبیری بیاندیشند تا تمام سوخت توزیعی در تهران با استاندارد یورو4 عرضه شود و پس از آن سوخت سایر كلان شهرها به این استاندارد برسد.
كاظمی در عین حال گفت: هم اكنون سوخت با استاندارد یورو4 در تهران توزیع نمی‌شود و قرار است از اول خردادماه این سوخت آن هم به میزان 3/5 میلیون لیتر در روز توزیع شود.
اشرفی پور، مدیر كل محیط زیست استان تهرن كه دبیری كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران را نیز بر عهده دارد در ادامه اظهارات مدیرعامل شركت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی استان تهران گفت: از اظهارات شما قانع نشدم چرا كه بر اساس مصوبه دولت از اول فروردین ماه سال جاری باید سوخت خودروها با استاندارد یورو4 در تهران عرضه می‌شد با این شرایط شما باید بگویید دقیقا چه زمانی سوخت با استاندارد یورو4 در تمام جایگاه‌های تهران عرضه می‌شود چرا كه باید در این زمینه پاسخگوی افكار عمومی باشیم.
كاظم پور، مدیرعامل شركت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی استانتهران نیز در پاسخ به مدیر كل محیط زیست استان تهران نیز گفت: شما سوال را به صورت كتبی مطرح كنید ما هم پاسخ را مكتوب به شما می‌دهیم.
وی تاكید كرد: اگر روند فعلی ادامه یابد از اول خردادماه تنها می‌توانیم 3/5 میلیون لیتر از بنزین مصرفی روزانه در تهران را با استاندارد یورو4 توزیع كنیم نه بیشتر.
محمودی، معاون استاندار تهران نیز در ادامه این مبحث خطاب به كاظم پور تاكید كرد: مسئولان وزارت نفت باید در این خصوص پاسخگو بوده و در جلسه بعدی نمایندگان بخش تولید وزارت نفت نیز باید حضور یابند تا موضوع توزیع بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو 4 در تهران به صورت كامل تعیین تكلیف شود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=845
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه