میهن صنعت :

واحد تصفيه گازوئيل طرح توسعه پالايشگاه شازند به بهره‌برداري رسيد

واحد تصفیه گازوئیل (GHT) طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام خمینی همزمان با سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام (29 خرداد) به بهره‌برداری رسید.


 به گزارش میهن صنعت به نقل از صنعت نیوز، واحد تصفیه گازوئیل (GHT) طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام خمینی همزمان با سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام (29 خرداد) به بهره‌برداری رسید.

مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با اشاره به این که عملیات نصب مکانیکی تمامی واحدهای جانبی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) به اتمام رسیده است، گفت: با راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل (GHT) تولید گازوئیل با استاندارد یورو 4 از این واحد آغاز

می شود.

رشید سیدیان تصریح کرد: پس از واحد تصفیه گازوئیل، واحدهای CGH، RCD، RFCC و همچنین تولید پروپیلین، گاز مایع و گوگرد سازی به ترتیب در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

وی با اشاره به انجام آخرین مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: حداکثر تا نیمه اول تیر ماه تولید روزانه 8 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو 4 در این پالایشگاه آغاز می شود.

 

سیدیان تاکید کرد: با راه اندازی این واحد، گوگرد موجود در گازوئیل تولیدی پالایشگاه به کمتر از 40 (ppm) کاهش می یابد که کاهش آلاینده های زیست محیطی را به دنبال دارد.

به گزارش شانا، در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند حدود 30 واحد احداث شده است که 17 واحد از این تعداد، عملیاتی و بقیه واحدهای جانبی خدمات دهنده به واحدهای عملیاتی است.

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نخستین پالایشگاه در ایران است که بالغ بر 90 درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و تنها 8.4 درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می‌شود.

افزایش ظرفیت پالایشی از 170 هزار به 250 هزار بشکه در روز، افزایش تولید بنزین در ازای کاهش نفت کوره، تولید محصولات با مشخصات و کیفیت استاندارد سال 2005 اروپا و کاهش مواد آلاینده از اهداف اجرای این طرح است.

با بهره برداری از این طرح که با سرمایه گذاری 40 هزار و 700 میلیارد ریال در حال اجراست، خوراک پالایشگاه از صددرصد نفت خام اهواز به مخلوط 55 درصد نفت خام اهواز و 45 درصد نفت خام سنگین از حوزه های دیگر تغییر می کند.


طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بزرگ ترین پروژه در دست اجرا از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، این پالایشگاه در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1462
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه