کاهش ۳۸ درصدی تولید خودرو در کشور

آمار منتشر شده توسط انجمن خودرو سازان از وضعیت قرمز شرکت های خودرو ساز خبر می دهد که بر اساس آن تولید شرکت هایی مانند ایران خودرو و سایپا به ترتیب با ۳۲ درصد و ۴۰ درصد کاهش رو به رو شده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن تولید کنندگان خودرو شرکت های خودرو ساز داخلی با بیش از ۳۸ درصد کاهش در تولیدات خود مواجه شده اند که تاییدی بر روند نزولی عملکرد خودرو سازان است.

بر اساس این گزارش سایپا سال گذشته در اردیبهشت ماه ۴۰ هزار و ۲۷۰ دستگاه تولید داشت که اکنون به ۲۴ هزار و ۵۲۵ دستگاه رسیده است. همچنین ایران خودرو در اردیبهشت ۹۰ تولیدی معادل ۵۸ هزار دستگاه خودرو داشت که اکنون به ۴۰ هزار دستگاه تقلیل یافته است.

وضعیت سایر خودرو سازان هم بهتر از این نیست و در بخش تولید سواری، تولید خودرو سازان بم و خودرو سازان راین به صفر رسیده است. تولید خودرو سازان مدیران از یک هزار و ۷۲۷ خودرو در اردیبهشت سال ۹۰ اکنون به صفر دستگاه رسیده است. گروه بهمن با ۴۴ درصد کاهش از تولید ۶۷۱ دستگاه خودروی سواری در اردیبهشت سال ۹۰ به تولید ۳۸۴ دستگاه در ماه مشابه سال ۹۱ رسیده است.

تولید خودرو "ون" و "آمبولانس" توسط تمامی تولید کنندگان متوقف شده است. تولید وانت در ایران خودرو مرکزی، کیش خودرو و دیار خودرو به کلی متوقف شده است و کل تولیدات نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۳ هزار دستگاه کاهش به ۱۱ هزار و ۸۸۳ دستگاه رسیده است. جالب اینکه تولیدات وانت ایران خودرو تبریز که به عنوان تنها تولید کننده وانت است نیز با ۱۰ درصد کاهش روبه رو بوده است.

تولید خودرو با "موتور EF۷" ۵۰ درصد کاهش یافت

تولید پژو ۲۰۶ معمولی از ۱۳ هزار و ۱۵۶ دستگاه به ۵ هزار و ۹۷۶ دستگاه رسیده که بیش از ۵۳ درصد کاهش دارد. ۲۰۶ دنده اتومات تولید نمی وشد و ۲۰۶ پایه گاز سوز نیز از ۵۵۴ دستگاه تولید در سال ۹۰ به صفر رسیده است.

پژو پارس دوگانه سوز نیز دیگر تولید نمی شود و تنها پژو ۴۰۵ دوگانه سوز است که در ایران خودرو به میزان ۴ هزار و ۶۵۶ دستگاه تولید شده است.

در این مدت تولید خودرو تندر ۹۰ از یک هزار و ۷۳۱ دستگاه به ۳ هزار و ۶۹۳ دستگاه رسید و تولید تندر ۹۰ گاز سوز هم متوقف شد. سمند مهمولی با ۱۰۰ دستگاه افزایش تولید رو به رو بود و تولید سمند پایه گاز سوز با موتور EF۷ از ۵ هزار و ۷۰۵ دستگاه به ۲ هزار و ۹۴۹ دستگاه رسید. پژو ۲۰۷i نیز از ۳ هزار و ۵۹۷ دستگاه تولید به ۳۸۸ دستگاه رسید.

سایپا دیگر ریو و زانتیا تولید نمی کند و تولید نسیم و صبا را از ۲۷ هزار دستگاه به ۱۳ هزار رسانده است. در عوض ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه صبا و نسیم دوگانه سوز تولید کرده است. تولید تیبا نیز از ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه به یک هزار و ۷۰۰ دستگاه رسیده است.

گروه بهمن تولید مزدا ۳ را از ۴۷۷ دستگاه به ۴۶ دستگاه تقلیل داد. کرمان موتور دیگر لیفان تولید نکرد و مجموع تولیداتش به صفر رسید.

گفتنی است پیشتر افکار نیوز طی خبری از کاهش تولید خودرو و عدم انتشار آمار تولید توسط ایدرو خبر داده بود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1318
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه