با وجود تحریم شرکت های خارجی

کاهش 3 میلیون تومانی قیمت هیوندایی IX55

اگرچه بازار خودروهای داخلی پس از تعطیلات نوروز با رکود مواجه شده است، اما آن طور که فعالان بازار می‌گویند، قیمت‌ها پس از افتی مقطعی، هم‌اکنون ثابت مانده و نه بالا می‌رود و نه پایین می‌آید.


به گزارش میهن صنعت به نقل از پرشین خودرو، به گفته آنها، بازار خودرو کشور در حال حاضر ثبات پیدا کرده، هر چند که خبری از مشتری نیست. البته ظاهرا این موضوع مختص روزهای ابتدایی سال بوده و چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.
این در شرایطی است که قیمت خودروهای داخلی و خارجی در واپسین روزهای سال گذشته به شکلی شدید رشد کرد و برخی خودروها رکورد از خود به جا گذاشتند.
حال به گفته فعالان بازار، قیمت‌ها در روزهای ابتدایی سال 91 کاهش داشته‌اند و این کاهش در بخش وارداتی‌ها بیشتر به چشم می‌آید.
با این حال، هم‌اکنون منحنی قیمت‌ها ثابت مانده و تغییر خاصی نکرده است. به نظر می‌رسد متوقف شدن روند نزولی قیمت‌ها با موضوع تشدید تحریم خودروسازان بزرگ دنیا علیه ایران در ارتباط است. به هر حال انتشار اخبار مربوط به رفتن خودروسازانی مانند پژو و نیسان و هیوندایی و… از ایران، تاثیر روانی خود را بر بازار می‌گذارد.
چه خبر از بازار؟
به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها به چه شکل است.
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، بیشتر خودروهای وارداتی به کشور، در یکی دو هفته گذشته با افت قیمت روبه‌رو شده‌اند، اما در مواردی استثنایی نیز افزایش قیمت وجود داشته است.
به عنوان مثال، لکسوس RX هم‌اکنون با قیمتی معادل 192 میلیون تومان به فروش می‌رسد. این محصول در چند ماه گذشته روندی صعودی در قیمت داشته و ظاهرا در سال جدید نیز قصد کوتاه آمدن ندارد. RX در مقایسه با اواسط پاییز سال گذشته، حدود 45 میلیون تومان رشد قیمت داشته است.
در بین دیگر محصولات تویوتا، مدل یاریس هم‌اکنون قیمتی معادل 43 میلیون تومان دارد و اوریون نیز حدود 91 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
از تویوتا که بگذریم، محصولات هیوندایی نیز با افت قیمت در یکی دو هفته اخیر مواجه بوده‌اند.
در این بین، هیوندایی IX55 که بالای 110 میلیون تومان در سال گذشته قیمت داشت، هم‌اکنون قیمتی برابر با 107 میلیون تومان دارد، که این موضوع از کاهش قیمت آن حکایت می‌کند.
همچنین هیوندایی آزرا مدل 2012 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر با 112 میلیون تومان دارد و جنسیس هم با قیمتی همین حدود خرید و فروش می‌شود.
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر هیوندایی i30 اتومات 53 میلیون تومان به فروش می‌رسد که در مقایسه با اواخر سال گذشته رشد قیمت داشته است.
هم‌اکنون هیوندایی سوناتا نیز قیمتی 86 میلیون تومانی را به خود می‌بیند و سانتافه هم 89 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
بازار داخلی‌ها
سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم، بازاری که مانند وارداتی‌ها با افت قیمت در روزهای ابتدایی سال جاری روبه‌رو شد و سپس ثابت ماند.
در این بین، پژو 206 تیپ 2 هم‌اکنون قیمتی برابر با 16 میلیون و 900 هزار تومان دارد و تیپ 6 این خودرو نیز که اتومات است اکنون 23 میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد. دیگر مدل اتومات 206 که V9 نام دارد و صندوقدار محسوب می‌شود نیز در حال حاضر 24 میلیون تومان به فروش می‌رسد. مدل V8 نیز قیمت 20 میلیون و 200 هزار تومان را به خود می‌بیند.
این در شرایطی است که 206 در مدل تیپ 5 خود قیمتی معادل 20 میلیون تومان دارد و V20 هم 17 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد.
اما آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر 207 اتومات قیمتی برابر با 27 میلیون تومان دارد و مدل دنده‌ای این خودرو نیز 21 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
در بین دیگر محصولات ایران‌خودرو، سمند SE نیز 14 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند LX هم 16 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد.
از بازار پژو پارس و 405 نیز خبر می‌رسد که اولی در مدل اتومات خود 24 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و دومی نیز 15 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
به گفته فعالان بازار، در حال حاضر سوزوکی گرند ویتارای کلاس 5 اتومات 58 میلیون تومان قیمت دارد و کلاس 8 آن نیز 64 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
به نوشته دنیای اقتصاد، اما به سراغ سایپایی‌ها برویم و خبری از افت‌و‌خیز قیمت آنها بگیریم. طبق اخبار رسیده، ریو که دیگر به تولید نمی رسد، افزایش قیمت را تجربه کرده و هم‌اکنون 15 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پراید 111 نیز همچنان در عدد 10 میلیون تومان خود مانده است.
فعالان بازار می‌گویند، مگان نیز در مدل دو هزار سی سی و اتومات خود 41 میلیون تومان به فروش می‌رسد و نوع 1600 سی سی و E2 آن 36 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
از بازار ماکسیما نیز خبر می‌رسد که مدل اتومات آن قیمتی معادل 60 میلیون تومان دارد و نیسان تینا هم 83 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین تندر-90 نیز در مدل E2 قیمتی برابر با 18 میلیون و 200 هزار تومان دارد و مدل E1 آن هم 16 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=556
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه