470 هزار تن گندم در خوزستان گم شد !

ميهن صنعت : نشست ستاد خشکسالی استان خوزستان به ریاست محمد جعفر حجازی در حالی پنج شنبه برگزار شد که موضوع خروج گندم استان خوزستان به سایر استانها یکی از محوری ترین بحثهای این نشست بود که با تائید و تکذیبهایی همراه بود.

به گزارش ميهن صنعت به نقل از مهر ،کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در این نشست اظهار کرد: در سال جاری مهمترین مشکلی که با آن مواجه شده ایم بحث خروج گندم استان خوزستان به سایر استانها است.

در حالیکه استاندار خوزستان در این نشست این موضوع را رد کرده و تاکید کرد: تمام گندمهای برداشتی از اراضی استان هم اکنون در سیلوهای استان است، اما چنگلوایی افزود: هم اکنون 470 هزار تن گندم استان گم شده و حتی سر از استانهای فارس و البرز هم در آورده است.

وی خطاب به استاندار خوزستان با بیان اینکه پیش از این نیز وضعیت را به صورت محرمانه گزارش داده ایم، گفت: نگرانی ما از این بابت حل نشده و در حال پیگیری هستیم.

چنگلوایی با بیان اینکه پیش بینی برداشت گندم ما در سال جاری یک میلیون و 600 هزار تن بوده است، تصریح کرد: با توجه به مدیریت و برنامه ریزی های انجام شده و اینکه در فروردین ماه هوای خنک باعث افزایش وزن دانه ها و جبران بخشی از خسارت شد و همچنین با توجه به عملکرد واحد سطح در شهرستانهای مختلف، احتمالا تولید گندم ما از این رقم بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون 350 هزار هکتار از اراضی گندم برداشت شده است.

خسارت 570 میلیارد تومان به محصولات کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان همچنین از خسارت 570 میلیارد تومان به بخشی از کشاورزی استان خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات فراوانی در حوزه کشاورزی امسال اتفاق افتاد، خسارات زیادی به کشاورزان و دامداران وارد شد.

وی مشکل کاهش بارندگی، وجود گرد و غبار و کمبود کود ازته که تنها 50 درصد آن برای کشاورزان تامین شد را از جمله مسائل و مشکلاتی عنوان کرد که باعث ایجاد تنش در حوزه کشاورزی شد.

چنگلوایی با بیان اینکه در مقطعی از زمان امسال به مدت 75 روز به طور مداوم بارندگی نداشتیم، افزود: 200 هزار هکتار از اراضی ما در این مدت به صورت 100 درصدی از بین رفت.

وی مجموع خسارت وارده را به غلات، دانه های روغنی و کشت تابستانه در حدود 570 میلیارد تومان عنوان کرد.

چنگلوایی تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیون و 62 هزار هکتار اراضی کشاورزی در حال برداشت داریم که پیش بینی ما از این مساحت تولید 11 میلیون تن محصول است.

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=1004
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه