محمد باغستانی:

پایان انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم سهام عدالت متوفیان

مدیر عامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: سامانه میراث در سال ۱۴۰۲ برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم سهام عدالت متوفیان به پایان برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، سامانه میراث در سال ۱۴۰۲ برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم سهام عدالت متوفیان به پایان برسد. محمد باغستانی به اقدامات انجام شده از سوی سپرده‌گذاری مرکزی در سال 1402 اشاره کرد و افزود: این شرکت سال گذشته با همت و تلاش کارشناسان و متخصصان این حوزه، عملکرد خوبی را از خود برجای گذاشت و توانست ارایه دهنده خدمات متنوع برای ذینفعان و سهامداران بازار سرمایه باشد.

وی اعلام کرد: در گام نخست، فرایند صدور گواهی تمکن مالی برای تسریع و بهبود خدمت‌رسانی به سهامداران، الکترونیکی شد و شاهد رشد بیش از چهار برابری صدور این گواهی‌نامه‌ها نسبت به مدت مشابه سال 1401 بودیم.

باغستانی خاطر نشان کرد: در حالی که در سال 1401 تعداد 3 هزار و 31 گواهی تمکن مالی برای سهامداران صادر شده بود اما این رقم در سال 1402 از عدد 11 هزار و 200 گواهی عبور کرد.

حذف پروسه‌های طولانی‌مدت پذیره‌نویسی حق تقدم

مدیر عامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اظهار داشت: رونمایی از پذیره‌نویسی حق تقدم الکترونیک به عنوان دیگر اقدام مهم سپرده‌گذاری مرکزی در سال 1402 تلقی می‌شود، این امر در راستای تحقق دولت الکترونیک اجرا شد تا از این طریق شاهد حذف پروسه‌های طولانی‌مدت و پیچیده پذیره‌نویسی حق تقدم باشیم.

وی اظهار داشت: آمارها در این بخش نشان دهنده مشارکت بیش از 256 هزار سهامدار در پذیره‌نویسی‌ الکترونیک است که این اتفاق حکایت از رشد قابل توجه مشارکت‌ها نسبت به سال‌های قبل دارد.

راه‌اندازی سامانه میراث

باغستانی، راه‌اندازی سامانه میراث را به عنوان دیگر اقدام این شرکت معرفی کرد و گفت: این سامانه برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار 18 ساله وراث برای تقسیم دارایی متوفیان به پایان برسد.

مدیر عامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خاطرنشان کرد: در این فرآیند که به صورت کاملا رایگان و با مشارکت 6 هزار شعبه از بانک‌های منتخب و دفاتر شرکت‌های کارگزاری در سراسر کشور انجام می‌شود، بیش از 360 هزار پرونده در سال 1402 در سامانه میراث تشکیل شد.

وی گفت: امیدواریم در سال جدید سایر وراث هم اقدام به تشکیل پرونده متوفیان سهام عدالت خود کنند تا زمینه تعیین تکلیف وضعیت این گروه از سهامداران مشخص شود.

رشد 49 درصدی واریز سود از طریق سجام در سال 1402

باغستانی با اعلام این که واریز سود جاری و سنواتی به حساب سهامداران از دیگر اقدامات مهم سپرده‌گذاری مرکزی در سال گذشته تلقی می‌شود، اظهار داشت: طبق آمار موجود این اقدام با رشد 49 درصدی نسبت به سال 1401 همراه بود و بیش از 115 هزار میلیارد تومان سود به حساب 73 میلیون سهامدار از طریق اطلاعات سامانه سجام واریز شد.

مدیر عامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پایان اعلام کرد: عضویت در انجمن نهادهای سپرده‌گذاری مرکزی منطقه اوراسیا (AECSD) و توزیع سود سهام عدالت برای 43 میلیون سهامدار در 2 مرحله از دیگر اقدامات مهم سپرده گذاری مرکزی در سال 1402 بود که امیدواریم با فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم بتوانیم در سال جدید خدماتی متنوع‌تر و با کیفیت بیشتری را به جامعه سهامداری کشور ارائه کنیم./تسنیم

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=279279
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه