میهن صنعت:

ایران برای برقی شدن خودروها می‌تواند از کشور ژاپن الگوبرداری کند

هفتمین و آخرین سمینار خودروهای برقی گروه سایپا با موضوع "معرفی خودروهای پیل سوختی" برگزار و بر این امر تاکید شد که با توجه به افزایش سطح آلایندگی کلان شهرها،‌ ضرورت دارد که خودروهای احتراقی کنار گذاشته و خودروهای برقی جایگزین شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، بهروز مشهدی،‌ استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در هفتمین و آخرین سمینار خودروهای برقی، ‌گفت: خودروهای احتراقی و سوخت های فسیلی معضلات آلایندگی زیادی را برای کشور ایجاد کرده اند که باید به صورت جدی و برای پاسخ به خواست عمومی به این موضوع پرداخته شود.

او افزود: در خودروهای احتراقی 60 درصد انرژی هدر می رود و از 40 درصد باقی‌مانده نیز 20 تا 30 درصد اتلاف انرژی داریم و این یعنی حدود 75 درصد سوخت، تبدیل به گرما و آلایندگی می شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: برقی سازی در کشورهای مختلف دیدگاه های مختلفی دارد و فشار برای کاهش گازهای گلخانه ای وجود دارد اما منافع کشورها در این خصوص تاثیر گذار است.

او افزود: در کشور آمریکا با توجه به سه عامل کاهش هزینه سوخت، تضمین امنیت انرژی و ایجاد اشتغال، خودروهای برقی مورد اقبال هستند. در اروپا به دلیل وابستگی به نفت و فقدان این منابع و همچنین وجود تکنولوژی پیشرفته،‌ خودروهای برقی دارای اقبال بیشتری است. در کشور چین با توجه به اینکه این کشور واردکننده نفت است و معادن زیادی در تامین لیتیوم دارد و پیشرو در سرمایه گذاری بر روی باتری های برقی است، در این حوزه خودروهای برقی کار بیشتری شده است. ژاپن به دلیل تولید 16 میلیون قطعات خودرو احتراقی و وجود بازار مناسب برای محصولات موجود با شتاب کمتری به سمت خودروهای برقی در حرکت است و بیشتر در تولید خودروهای هیبریدی برنامه ریزی کرده است.

او افزود: در کشور ایران با توجه به وجود منابع زیاد انرژی نباید عجله برای برقی شدن داشت و با شرایط موجود الگو پذیری از کشور ژاپن مناسب تر است.

در ادامه مهدی صادقی شاهدانی، رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: توسعه خودرو برقی در چارچوب منافع اقتصادی هر کشور مورد بررسی قرار می گیرد و در این خصوص دو موضوع مبحث اقتصادی و مبحث اجتماعی باید دیده شود.

او با بیان اینکه در تولید خودروهای برقی باید به جوانب اجتماعی و زیست محیطی دقت نظر شود تا در تدوین استراتژی دچار مشکل نشویم، افزود: باید در این زمینه علاوه بر نگاه به موضوع هزینه و قیمت تمام شده که از نظر اقتصادی مهم است به تاثیرات وجود خودرو برقی در جهت کاهش آلودگی و به تبع آن کاهش هزینه های درمان و مرگ و میر افراد دقت شود. در این خصوص باید گفت اگر تولید خودروی برقی افزایش یابد،‌ حیات در جامعه بیشتر خواهد شد.

رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: آلاینده هایی که به واسطه سوخت فسیلی تولید می شود باعث ایجاد مرگ و مریضی در جامعه می شود و گزارشات ارائه شده موید این موضوع است و در اصل خودروهای احتراقی علاوه بر هزینه های اقتصادی سوخت به همان اندازه هزینه بیرونی که تاثیر در سلامتی افراد جامعه دارد، ایجاد می کند.

در ادامه مظاهر رحیمی، عضو پژوهشکده هیدروژن و پیل سوختی دانشگاه مالک اشتر به عنوان نماینده این پژوهشکده به ارائه مطالب فنی با موضوع تكنولوژی ساخت انواع پیل سوختی پرداخت و با توجه به پیشینه این پژوهشکده در تولید موتورهای پیل سوختی در حوزه نظامی، الزامات و زیرساخت¬های لازم در تولید خودروهای پیل سوختی را بیان کرد.

امیرحسین طیبی، مدیر مطالعات راهبردی و رسانه گروه خودروسازی سایپا نیز به بیان مختصری از شش سمیناری که با موضوع خودروهای برقی در ماه های گذشته در گروه سایپا برگزار شده بود، پرداخت و با اشاره به اینکه سال 1374 آغاز فعالیت بر روی خودروهای برقی در کشور بود، گفت: در این سال جشنواره حمل ونقل شهری سالم با هدف آگاهی و جلب توجه عموم به اثرات مخرب خودروهای سوخت فسیلی برگزار شد. پس از آن این روند ادامه داشت تا سال 1398 که گروه خودروسازی سایپا تفاهم نامه همکاری «توسعه و تولید خودرو الکتریکی» را با گروه مپنا با هدف طراحی، توسعه، تأمین قطعات و تولید خودرو الکتریکی امضا کرد و در سال 1401 ساینا S برقی گروه سایپا در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی و در سال 1402 نیز اطلس برقی سایپا در نمایشگاه تحول صنعت خودرو معرفی شد.

بر اساس این گزارش، در حاشیه برگزاری این سمینار، نمونه هایی از قطعات و اجزاء پیل سوختی ساخته شده توسط پژوهشكده هیدروژن و پیل سوختی دانشگاه مالک اشتر در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. این قطعات به نحوی انتخاب شده بود كه امكان مشاهده محصول نهایی و اجزای تشكیل دهنده از نزدیك برای حاضرین فراهم شده بود.

گفتنی است، ‌سلسله سمینارهای علمی و تخصصی در مورد خودروهای برقی ‌از سال گذشته‌ آغاز شده و هفت موضوع،” خودروهای برقی تکنولوژی‌ها و چالش‌ها” ،‌‌”رویکرد جهانی در توسعه خودروهای برقی” ، ‌”باتری خودروهای برقی و انواع تکنولوژی‌های ساخت” و “ارزیابی زیرساخت‌ها و سیاست‌گذاری اقتصادی در زمینه خودروهای برقی” و “بررسی تکنولوژی‌ها و چالش‌های خودروهای برقی” و ” معرفی خودروهای پیل سوختی ” مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این سمینار به همت مدیریت مطالعات راهبردی و رسانه گروه خودروسازی سایپا و اجرای مدیریت آموزش معاونت منابع انسانی و پشتیبانی و همکاری سایر شرکت‌های گروه سایپا برگزار شده است. این سمینار با هدف آشنایی بیشتر و مناسب‌تر ‌مهندسان و کارشناسان گروه سایپا با برنامه‌های آتی،‌ طراحی و تولید خودروهای برقی، مزایا و معایب خودروهای برقی و روندی که خودروسازان جهانی طی می‌کنند، برپا شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=285757
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه