معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر:

امکان صادرات برق به اروپا فراهم شد

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر گفت: بعد از سنکرون ترکیه امکان اتصال برق بین ایران و اروپا فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، محمد اله‌داد امروز در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی برق در جمع خبرنگاران درباره امکان صادرات برق به اروپا، اظهار کرد: اکنون با ارتباطی که بین ایران و ترکیه فراهم شده امکان تبادل برق با اروپا را فراهم شده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ فنی امکان صادرات برق به اروپا فراهم شده است، اظهار کرد: این کار نیاز به مذاکره‌های قراردادی و حقوقی دارد که در دست پیگیری است.

معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر با بیان اینکه ۲ پروژه «ایر» و «آگیر» نیز برای ارتباط بین ایران و روسیه در دست اقدام است که از آن طریق نیز می توانیم به اروپا برق صادر کنیم.

وی با بیان اینکه ما در حاضر با تمام کشورهایی که مرکز خاکی داریم، تبادل انرژی داریم، کفت: اکنون به عراق، افغانستان و پاکستان صادرات و با ترکیه تبادل برق داریم.

اله‌داد با بیان اینکه ما با کشور ترکیه تبادل داریم و باید از مزیت اختلاف افق کشور در زمان پیک مصرف استفاده کنیم، اظهار کرد: ما با این کشور قرارداد زیرو بالانس داشتیم، یعنی ۳.۵روز برق را دریافت و ۳.۵ روز انتقال دهیم. اختلاف پیک مصرف کشورها به تبادل برق کمک می کند.

وی با بیان اینکه اولویت ما تامین برق مشترکین داخلی است، گفت: زمانی که نیاز بیشتری به برق در تابستان  داریم بیشتر نیاز مشترکین داخلی را تامین می‌کنیم و واردات داریم و مازاد تولید برق در زمان کم باری یعنی ۶ تا ۷ ماه از سال کار صادرات را انجام می‌دهیم.

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر با اشاره به رقم صادرات و واردات برق کشور گفت: ظرفیت تبادل برق کشور ما بیش از ۲۰۰۰ مگاوات است و ما تقریبا تراز صفری داریم. واردات و صادرات برق ما به یک میزان بوده است، از این نظر تعادل خوبی در منطقه وجود دارد و ما به دنبال توسعه این رقم هستیم.

به گفته اله‌داد خط سوم واردات برق از ترکمنستان و همچنین خط سوم واردات برق از ارمنستان را در دست احداث داریم و پیمانکاران این پروژه‌ها هم ایرانی هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات هم  پروژه‌های مطالعاتی به پاکستان و عراق و افغانستان در دست اجرا است و برنامه داریم که در مدت کوتاهی تبادل افزایش یابد، گفت: بنا بر این است که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات از هر یک از خطوط یاد شده واردات از ترکمنستان و ارمنستان افزایش توان داشته باشیم همین میزان هم برای همسایگان شرقی و غربی پروژه داریم و یک خط ۶۰۰ و ۴۰۰ مگاواتی هم با ترکیه ارتباط از طریق پست back to back خوی در دست احداث داریم و ارتباط ۴۰۰ مگاواتی هم امسال به ظرفیت تبادلی اضافه شد.

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر درباره ارتباط با سایر کشورها از طریق خطوط زیر دریایی، گفت: ارتباط با عمان مد نظر بود، اما در حال حاضر از نظر اقتصادی توجیه ندارد. پروژه مطالعاتی ارتباط برقی با قطر نیز در حال پیگیری است.

به گفته وی اکنون با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم، ارتباط الکتریکی وجود دارد./ایسنا

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=270724
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه