سخنگو سازمان هدفمندی یارانه‌ها:

وزارت کار ملزم به شناسایی خانوار پردرآمد و حذف یارانه آنها است

سخنگو سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۲ وزارت کار ملزم به بازبینی و شناسایی خانوار پردرآمد در دو نوبت و حذف آنها از دریافت یارانه نقدی است که اردیبهشت و دی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، نزدیک به دو سال است که یارانه نقدی خانوار ایرانی به شکل منظم، بیستم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود و ساعت ۲۴ قابل برداشت است. در نیمه دوم امسال دو اتفاق، نگرانی‌هایی را برای خانوارهای مشمول دریافت یارانه نقدی به وجود آورده است. یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۳ مربوط به آبان ۱۴۰۲ بود که برای برخی با تأخیر یک روز انجام شد. در ادامه، پرداخت نشدن یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۵ مربوط به دی ۱۴۰۲ برای برخی از خانوار، حکایت از حذف برخی از افراد دارد. در این مرحله پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی از طریق سیستم بانکی بر اساس فهرست جدید انجام شده است.

طیبه حسینی، سخنگو سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگو گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۲ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ملزم به بازبینی و شناسایی خانوار پردرآمد در دو نوبت و حذف آنها از دریافت یارانه نقدی است.

وی افزود: نخستین بازبینی در اردیبهشت ماه انجام شد و با بازبینی میزان درآمد و سرمایه افراد، برخی خانوارها از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف شدند. دومین بازبینی هم در نیمه دوم و در دی ماه انجام شد و تعدادی دیگر از خانوار ایرانی که در دهک نهم قرار داشتند با توجه به درآمدشان به دهک دهم اضافه شدند. از این رو تعدادی که پیش از این و تا آذر ماه سال جاری در صف یارانه‌بگیران قرار داشتند، بر اساس فهرست جدید اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دریافت یارانه نقدی حذف شدند.

گفتنی است، بازبینی خانوارها با شاخص‌های جدید بوده و بر اساس میزان درآمد، حجم سرمایه خانوارها اعم از خانه، ملک، خودرو و… انجام شده؛ به این ترتیب اطلاعات مربوط به دارایی افراد به‌روزرسانی شده است. شناسایی کودکان دارای سوءتغذیه و اختصاص یارانه ویژه به آنها از اقدامات جدیدی است که در حوزه تخصیص یارانه انجام شده است. همچنین مشمولان جدید از بین زنان باردار و شیرده ۸ استان کم برخوردار به جامعه یارانه بگیران از دیگر تغییرات این بخش به شمار می‌رود تا افراد محق مشمول دریافت یارانه نقدی شوند.

از سوی دیگر سامانه حمایت باید به‌روز باشد تا امکان شکایت و درخواست بازبینی دوباره برای افرادی که از دریافت یارانه نقدی حذف شده‌اند، فراهم باشد که تا امروز این امکان فراهم نبوده است./مهر

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=274696
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه