انواع کویل مسی و گالوانیزه برج خنک کننده

کویل برج خنک کننده (cooling tower coil) یکی از اساسی ترین قطعات در کولینگ تاور ها محسوب می شود. بیشترین کاربرد (coil) در برج های خنک کننده مداربسته است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت» کویل برج خنک کننده (cooling tower coil) یکی از اساسی ترین قطعات در کولینگ تاور ها محسوب می شود. بیشترین کاربرد (coil) در برج های خنک کننده مداربسته است. قالب متریال های تولید کویل برج خنک کن از آلیاژ هایی همچون  مس ، گالوانیزه  و استیل می باشد.

در واقع کویل برج خنک کننده یک مبدل حرارتی برای کاهش دما و ایجاد سطح تبادل حرارت به شمار می آید. رادیاتور برج خنک کننده ای  که از متریال مس تولید شده باشد به دلیل سطح موثر بالا از عملکرد بی نظیری برخوردار می باشد. کویل برج خنک کن مسی از پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی است که در برج های خنک کننده بکار گرفته می شود. محل قرار گیری این مبدل حرارتی برج خنک کننده بسته به نوع کولینگ تاور امکان دارد که در زیر فن هوادهی نصب گردد و یا در قسمت تحتانی پکینگ مدیا مستقر شود.

عملکرد کویل برج خنک کن

عملکرد در افت دما و خنک کاری از اصول قابل توجه در طراحی رادیاتور برج خنک کننده بحساب می آید. و این طراحی نیاز به تخصص دانش مهندسی  دارد که بتواند تمامی محاسبات را به خوبی و بدون نقص براورد نماید. خروجی مطلوب و راندمان قابل توجه نتیجه یک طراحی بی نقص و عالی می باشد.

تعداد لوله ها درهر ردیف و تعیین ردیف آنها نمایانگر تناژ و تن تبرید نهایی رادیاتور یا کویل برج خنک کننده به شمار می آید. باید به این نکته مهم توجه بسیاری داشت که لوله های کولکترو و لوله های داخل کوبل برج خنک کن باید از یک چگال تشکیل شوند و اگر این هم چگالی رعایت نشود عملکرد و پروسه خنک کنندگی را موجب اختلال می نماید.

کویل یا رادیاتور برج خنک کننده (cooling tower coil) به عبارت ساده به مجموعه ای از لوله ها گفته می شود که دارای متریال های مختلف مس و استیل و گانوانیزه بوده و طبق یک مهنسی طراحی گشته و در کنار یکدیگر قرار می گیرند و پروسه انتقال حرارت را انجام می دهند.

انواع کویل برج خنک کننده

1- کویل مسی برج خنک کننده

 ساختار تیوب شکلی از جنس مس دارد که از رسانایی بالا در میزان تبادل گرما و حرارت برخوردار است. از مهم ترین نکات کویل مسی برج خنک کننده سرعت انتقال حرارت آن است که در بین انواع فلزات زبان زد می باشد و بهتر است. فلز مس مناسب برای دما های بالای 90 درجه و حتی دمای زیر صفر مناسب می باشد چراکه این اختلاف دمایی موجب آسیب رسیدن به آن نمی گردد.. نکته : برای محافظت از کویل برج خنک کننده می توانید از اتیلن گلیکول (ضد یخ) در تمامی فصول استفاده نمایید

ضخامت لوله های کویل مسی برج خنک کن بین 0.5 میلی متر الی 1.2میلی متر می باشد و سایز های استاندارد آن شامل 7.8 / 5.8 / 3.8 میلی متر می شود که بیشتر راندمان خنک کاری را داشته است. دررادیاتور مسی برج خنک کننده وابسته به نوع کولینگ می توان از دو تیپ کویل استفاده کرد 1- فین دار و 2- بدونه فین . توصیه ای که می شود این است که از استفاده از فین در کویل برج خنک کننده مداربسته و برجی که با آب سرکار دارد پرهیز شود و این هشدار به علت رسوب گذاری فین است.

2-کویل برج خنک کننده گالوانیزه

متریال فولاد یا کربن استیل در کلاس های مختلف گالوانیزه با پوشش آبکاری در دو تیپ مانیسمان (بدون درز) و API (درز دار) در کویل برج خنک کننده به کارگرفته می شود. لوله های فلزی گالوانیزه بهترین عملکرد را بعد از مس در کویل برج خنک کننده داشته است.  ضخامت لوله های گالوانیزه مانیسمان و API  از بازه 2.11 میل تا 4 میل می باشد که استفتده از آنها وابسته به نوع و ابعاد کولینگ تاور است.

البته نا گفته نماند به دلیل کاهش عملیات انتقال حرارت در رادیاتور از لوله هایی با ضخامت بالا استفاده نمی شود. اصطلاح رده در کویل برج خنک کننده چیست؟ اصطلاح کلی در بکارگیری لوله های طراحی شده در مبدل حرارتی می باشد که رده 10 قالب ترین نوع لوله در تولید کویل برج خنک کننده به شمار می آید. دلیل استفاده از این آلیاژ در رادیاتور برج خنک کننده بعد از مس از استقامت بالا در محیط های رطوبتی ، دوام بالا در برابر خوردگی ، رسوب گذاری و زنگ زدگی می باشد. (استاندارد تاییدیه این بخش DIN2140 ) است.

3- رادیاتور برج خنک کننده استنلس استیل

کویل کولینگ تاور استنلس استیل اکثراً در کلاس 316 و 304 و رده های دیگر به تولید می رسد. و معمولاً در کاربری های خاص در خنک کاری به کار می رود. لوله های کویل برج خنک کاری استیل 316 با درصد کم کربن برای آب های اسیدی کاربری فراوانی دارد. کویل برج خنک سازی استیل 304 به علت مقاومت مطلوب در برابر رسوبات نمکی در بسیاری از برج های خنک کننده صنعتی بکار گرفته می شود.

کلام آخر نویسنده

امروزه شرکت های فراوانی در زمینه کویل برج خنک کننده و تجهیزات برودتی فعالیت دارند. یکی از معتبر ترین شرکت ها شرکت تهویه دما گستر می باشد. که با دانش روز افزون و کادر مجرب و حرفه ای آماده ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات از جمله تجهیزات برودتی ، کولینگ تاور ، کویل برج خنک کن، قطعات برج خنک کننده،  اگزست فن و غیر… می باشد. شرکت تهویه دماگستر علاوه بر ساپورت تمامی نقاط کشور ارائه خدمات به کشور های همسایه را در برنامه و رزومه کاری خود دارد. که این موضوع در شرکت تهویه دما گستر نشانگر کیفیت و عملکرد بی نظیر ادوات و اعتماد مشتریان عزیزمان  می باشد.

انتهای رپورتاژ آگهی/

لینک کوتاه خبر: https://mihansanat.ir/?p=271947
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه